Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 29, 2021 19:52

Tesla ve AMD, Ryzen İş Birliği için Kolları Sıvadı!

Teknoloji devleri Tesla ve AMD, araçlar için Ryzen çip iş birliği ile yeni bir dönem getirecekler. İşte gelişmenin detayları.
Tesla ve AMD, Ryzen İş Birliği için Kolları Sıvadı!

Son zamanlarda Tesla ve AMD yeni iş birlikleri için görüşmeler gerçekleştiriyordu. Yeni çıkan raporlar, Çin’deki Model Y modelinin yazılımlarında “Ryzen” adının olduğunu gösterdi. Yani Tesla, Ryzen çipinin gücü ile bu araç serisine yeni ve büyük güç getirecek.

Tesla ve AMD Arasındaki İş Birliği Büyüyor!

Aslında bu yeni iş birliği iki devin ilki değil. Daha önceden Tesla Model S ve X’e oyun için Ryzen APU işlemcileri yerleştirilmişti. Böylece bu Tesla araç sahipleri, Ryzen gücü ile araçlarının içinde oyun oynayabiliyor.

Yeni çıkan raporlar ile de Çin’deki mevcut Tesla Model Y serisinde Ryzen işlemciler kullanılacağını öğrendik. Önceki modellerde Intel serisi işlemciler bulunuyordu. Ancak Model Y’de kullanılacak olan Ryzen işlemcisinin Model S ve X’te bulunan APU işlemcisi olup olmadığı henüz belli değil.

Tesla ve AMD

Çin’deki Tesla Model Y serisinde kullanılması beklenen bu yeni güçlü Ryzen işlemci, mevcut Intel işlemcinin yerini alacak. Ancak diğer ülkelerde bulunan Model Y araç serilerinde bu Ryzen işlemcilerin kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor.

Son zamanlarda iki şirket iş birliklerini artırmaya devam ediyor. Bu son iş birliği ile de Ryzen işlemci barındıran Tesla araç sayısı üçe çıktı. Önümüzde nasıl iş birlikleri yapacaklarını zamanla göreceğiz. Yeni gelişmeler için sıkı takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.