Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 25, 2021 17:50

Samsung, Çip Krizine Son Verecek Fabrikasını Resmi Olarak Duyurdu!

Teknoloji devi Samsung, yaptığı son duyuru ile çip krizini bitirecek olan dev fabrika hamlesini yaptı. İşte gelişmenin detayları.
Samsung, Çip Krizine Son Verecek Fabrikasını Resmi Olarak Duyurdu!

Çip krizi şiddetini artırarak ilerlemeye devam ediyor. Büyük kayıplara yol açan krize Samsung, 17 milyar dolarlık gelişmiş çip fabrikasıyla bir son verecek.

Samsung, 17 Milyar Dolarlık Dev Çip Fabrikasını Teksas’ta Kuruyor!

Şirket, ABD’de yaptığı uzun yer araştırmalarından sonra fabrikasını Teksas’ın Taylor şehrinde kuracak. Teksas’ta kuracağı bu 17 milyar dolarlık dev fabrikasında, akıllı telefon çiplerini kapsayan çeşitli yarı iletken ürünlerinin üretimini yapacak. Bunlar 5G, yüksek performanslı bilgi işlemci ve yapay zeka çiplerini de kapsayacak.

Fabrikadaki üretim operasyonlarının 2024’ün ikinci yarısında tam olarak başlayacağı da belirtildi. Tesis, tüm boyutuyla 5 milyon metrekareyi aşan dev bir büyüklüğe sahip olacak. Fabrikanın inşaatına gelecek yıl başlanacağı da bilgilerde mevcut.

Samsung Fabrika

Samsung Electronics Cihaz Çözümleri Birimi Başkan Yardımcısı ve CEO’su Kinam Kim, bu dev fabrika için yaptığı açıklamalarda özellikle “Üretim kapasitemizi artırarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilecek ve küresel yarı iletken tedarik zincirinin istikrarına katkıda bulunabileceğiz” dedi ve üretim kapasitesinin artacağını şiddetle vurguladı.

Ayrıca 2 bin kişiye iş imkanı sunacak olan bu dev fabrika, şu anda yaşadığımız çip krizini ve lojistik sorunlarını çok büyük ölçüde azaltacak. Diğer çip devlerinin yapacağı yatırımlar ile yaşadığımız sorunlar önümüzdeki yılda hafiflemeye başlayacaktır. Yeni gelişmeler için sıkı takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.