Motorola Kasım 25, 2021 13:25

200 Megapiksel Telefonlara Geliyor! İşte Lensi Kullanacak O Markalar!

Telefonların kameralarındaki devrim tam gaz devam ediyor. Şimdi de 200 Megapiksel çözünürlüğünde lensler telefonlara gelecek.
200 Megapiksel Telefonlara Geliyor! İşte Lensi Kullanacak O Markalar!

Ice Universe, Motorola, Xiaomi ve Samsung‘un akıllı telefonlarında 200 Megapiksel kamera kullanmaya başlayacağını açıkladı. Sızıntıları ile ünlü Ice Universe; “200 MP kamera ilk önce ilginç bir şekilde Moto akıllı telefonunda görünecek, ardından Xiaomi önümüzdeki yılın ikinci yarısında böyle bir akıllı telefon piyasaya sürecek. 2023 yılına kadar Samsung da 200 MP kameralara geçecek.” ifadelerini kullandı.

Dünyada 108 megapiksel kamera alan ilk akıllı telefon, neredeyse iki yıl önce piyasaya sürülen Xiaomi Mi CC9 Pro idi. Samsung ISOCELL HP1 görüntü sensörünün 200 MP ve 0,64 piksel çözünürlüğe sahip olduğu söyleniyor. Muhtemelen bu sensörü ilk olarak Samsung geliştirecek.

Düşük ışık koşullarında sensör, 1,28 µm pikselli 50 megapiksel görüntüler veya 2,56 µm pikselli 12,5 megapiksel fotoğraflar çekebilecek. Bu görüntü sensörü, 30 FPS hızında 8K video kaydını ve 120 FPS hızında 4K videoyu destekleyecek.

Ice Universe, yeni 50MP ve 200MP sensörlerinin son duyuruları da dahil olmak üzere birçok kez Samsung akıllı telefonlar ve görüntü sensörleri hakkında doğru bilgiler sağlamıştı. Bu yüzden sızıntı devinin 200 MP açıklamalarına kulak vermekte fayda var. İlk olarak bu sensörün Galaxy S22 Ultra modelinde kullanılması bekleniyordu. Ancak görünüşe göre Xiaomi ve ilginç bir şekilde Motorola da kamera konusunda 2022’de boş durmayacak.

200 Megapiksel

Telefonların kameralarının geçirdiği evrim ortada. Ancak her şeyin megapiksel olmadığını da belirtelim. diyafram açıklığı, sensörün büyüklüğü ve beyaz dengesi lenslerin olmazsa olmazı. Bakalım devrin niteliğinde olacak olan 200 MP çözünürlüklü lensler nasıl performans sergileyecek?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.