Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 24, 2021 9:07

Türkiye’de Tüm iPhone’lar Karaborsa Oldu! Fırsatçılar İş Başında!

Apple Türkiye'nin iPhone satışını durdurması ile Türkiye'de tüm iPhone'lar karaborsa oldu. Fırsatçılar yine fiyatları şişirdi.
Türkiye’de Tüm iPhone’lar Karaborsa Oldu! Fırsatçılar İş Başında!

Türkiye’de kurların bir anda fırlaması Apple Türkiye‘nin gözünü korkutmuş ve firma haklı olarak tüm ürünlerinin satışını durdurmuştu. Amerika’dan bile uyguna satılan Apple ürünlerinin satışının durdurulmasının ardından stokçulara da gün doğdu. Ellerinde iPhone’lar olmasına rağmen stok yapanlar da telefonları satıştan çekti. Bazıları ise fiyatları şişirerek satışa koydu. Peki, bu süreçte fiyatlar nasıl şekillendi?

Tüm iPhone’lar karaborsa oldu

Resmi satış fiyatı 7.999 TL olan 64 GB iPhone 11 şu sıralar 11.500 TL bandından satılıyor. iPhone 13 serisinin ise 128 GB’lık sürümlerinin satıştan çekildiğini ve 512 GB’lık sürümünün resmi satış fiyatının üzerine 2.000 TL eklenerek satıldığını belirtelim. Fırsatçılara gün doğdu dememizin sebebi bu. Belki Apple Türkiye iPhone 11’in fiyatını 9.000 TL yapacak. Resmi fiyatı beklemeden serbest piyasa diyerek fiyatları bu denli şişirmek pek ahlaklı görünmüyor.

Apple Türkiye cephesinden henüz konuyla ilgili bir resmi açıklama gelmedi. Ürünlerinin satışlarını durduran Apple’ın bu ürünleri ne zaman satışa sunacağı ve ne kadar zam yapacağı bilinmiyor. Tahminlere göre tüm ürünlere yüzde 25 oranında zam yapılacak. Bu en iyi senaryo. iPhone 13 Pro’nun 15.999 TL’lik fiyatını çok yakında mumla arayacağız. Çünkü zamlardan sonra fiyat bir anda 20.000 TL’ye kadar çıkabilir.

iPhone'lar

Bu zammı sadece Apple Türkiye yapmayacak. Çok yakında diğer teknoloji üreticileri de ürünlerinin fiyatlarını ciddi şekilde zamlayacak. Bu zamlardan sonra orta segment telefonlar 8.000 TL ve amiral gemisi telefonlar 15.000 TL gibi dudak uçuklatan fiyatlardan satılmaya başlanabilir.

Teknoloji firmalarının Türkiye pazarını kaybetmemek için elini taşın altına koymayacağını düşünüyoruz. Yerel fiyat politikası belirlemeyecek olan firmalar, zamlarını maalesef ki bize yansıtmak zorunda kalacak. Şimdi firmalar da haklı. Bu fiyatlar dolar 9 bandındayken belirlenmişti. Şu an dolar 13 bandında geziyor. Bu yüzden firmalar zam yapmazsa ciddi zarar edecekler.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.