Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 23, 2021 17:24

Xiaomi MIUI Rekordan Rekora Koşuyor

Xiaomi MIUI arayüzü rekor kırmaya devam ediyor. Xiaomi'nin arayüzü kullanıcı sayısı ile herkesi şaşırtmayı başardı. İşte detaylar.
Xiaomi MIUI Rekordan Rekora Koşuyor

Xiaomi, cihazlarında Android işletim sisteminin üzerine kurulan MIUI arayüzü ve sponsoru Redmi ve Poco için önemli bir kilometre taşını geçtiğini duyurdu. Xiaomi MIUI arayüzü kullanım sayıları bakımından rakiplerine adeta göz dağı veriyor diyebiliriz. Çinli teknoloji devi MIUI arayüzünün dünya çapında aylık aktif kullanıcı sayısının 500 milyonu aştığını açıkladı.

Xiaomi MIUI arayüzü kırılmadık rekor bırakmayacak

Bu rekor şirketin tam 11 yılını aldı. 2021’de MIUI, Çin’de 18,65 milyon ve uluslararası pazarda 100 milyon yeni kullanıcı kazandı. MIUI’nin resmi lansmanı 2010 yazında, Ağustos ayında gerçekleşti.  MIUI’ın doğuşu yüzlerce beta testi katılımcısıyla başladı. Bu süreçten beş yıl sonra, 2015 yılında kullanıcı sayısı 100 milyonu aştı ve ardından büyüme hızlanmaya başladı.

2018’de şirket zaten yaklaşık 200 milyon kullanıcı ve 2019’da yaklaşık 300 milyon kullanıcı bildirdi. Ocak 2021 itibariyle dünya çapındaki MIUI kullanıcı sayısı 400 milyonu aştı. Şu sıralar MIUI 12.5 Enhanced güncellemesinin dağıtımı üzerinde çalışan firma, aynı zamanda MIUI 13‘ün de hazırlıklarına başlamış durumda.

Xiaomi MIUI

Aralık ayında tanıtılacak olan Xiaomi 12 ailesinde yer alması beklenen MIUI 13 güncellemesi yüzlerde Xiaomi, Redmi ve POCO modellerine gelecek. Xiaomi’nin 2022 yılında 500 milyon barajını kolayca aşması bekleniyor. Apple ve Huawei gibi kendi ekosistemini kuracak olan Xiaomi için MIUI 13 kritik öneme sahip. MIUI 12’de sorunlar yaşayan firma, yeni güncellemesi ile sorunsuz ve akıcı bir deneyim sunmaya odaklanacak. Tabii bu odaklanmanın yanı sıra bir dizi yenilik de kullanıcılara sunulacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.