Snapdragon Kasım 23, 2021 19:23

Snapdragon 8 Gen1 Geliyor! Bu Da Neyin Nesi?

Qualcomm tarafından yapılan açıklamaya göre şirkette bazı isim değişiklikleri olacak. Bu duyuruya göre Snapdragon 8 Gen1 ile birlikte bir çok değişiklik geliyor.
Snapdragon 8 Gen1 Geliyor! Bu Da Neyin Nesi?

30 kasımda gerçekleşecek olan Snapdragon Teknoloji Zirvesi‘nden önce Qualcomm bazı duyurular yaptı Duyuruya göre şirket bazı marka stratejisi değişikliklerine gittiğini açıkladı. Sözü geçen değişiklikler, Mobil Güvenlik Operasyonları Merkezinde ve halihazırda kullanımda olan 2 milyar Snapdragon kullanan cihazı etkileyecek.

Şirket bu duyuruyla son dedikoduları doğrulamış oldu. Bahsi geçen değişikliğin sadece mobil platformlar için bir isimlendirme değişikliği olduğunu söyleyebiliriz. Açıkalamaya göre en göze çarpan yenilik, Snapdragon 8 serisinden itibaren çip isimleri rakam ve sayı dizilerinden oluşacak.

Daha açık bir dille söylemek gerekirse, bundan sonra gelecek Qualcomm çip isimleri ‘Snapdragon 898’ veya buna benzer bir şey olmayacak.  Gelecekteki çip isimlerinin daha çok ‘Snapdragon 8 Gen1’ gibi isimler olacağı tahmin ediliyor. Bu durumun alt seviye çipler üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı ise henüz bilinmiyor.

Bir sonraki aşama ise Qualcomm isminin mobil ürün isimlerinde daha az gözükmesi. Şirket bu yolla birlikte Qualcomm ve Snapdragon markalarını tam anlamıyla birbirinden ayırmayı planlıyor. Böylelikle Snapdragon tam anlamıyla tek başına bir ürün markası olacak.

Bu süreçte “5G” kelimesi ilerleyen zamanlarda mobil platformlardan kalkacak.  Bunu sebebi ise halihazırda Qualcomm yalnızca 5G uyumlu cihazlar için ürünler sunacağını açıklamıştı.

Tabii bu süreçte Snapdragon’un ünlü “ateştopu” simgesinde de bazı değişiklikler olacak. Yeni bir önem atfedilen simgede yeni geceyarısı, metalik, nikel ve Snapdragon kırmızısı ve altın rengi kullanılacak. Tabii ki altın renk sadece premium seviyedeki Snapdragon ürünleri için kullanılacak.

Snapdragon 8 Gen1 ise resmi olarak 30 Kasımda Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde görücüye çıkacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.