Windows Kasım 22, 2021 17:51

Windows 11’e APK. Nasıl Yüklenir? İşte Çözümü!

Microsoft'un Android uygulamalarına destek vermesi hayatı kolaylaştırdı. Peki, Windows 11'e APK. nasıl yüklenir? İşte en basit çözümü.
Windows 11’e APK. Nasıl Yüklenir? İşte Çözümü!

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11 ile çok ses getirmeyi başarmıştı. Bu ses getirmenin büyük payı Windows 11’in Android uygulamalarını çalıştırmasından kaynaklanıyordu. Ancak APK. dosyalarını yüklemek için bir dizi işlem yapamanız gerekiyordu. Mağaza dışı uygulama yüklemenin önü bugün açıldı. Peki, Windows 11’e APK. nasıl yüklenir? İşte en basit çözümü.

Kasım ayının başlarında, geliştirici Simone Franco, Windows 11’e APK dosyalarından Android uygulamalarını yüklemenizi sağlayan kullanışlı WSATools yardımcı programını Windows App Store’da yayınladı. Ancak, birkaç gün sonra program kaldırıldı. Bugün ise geliştirici uygulamasını bağımsız olarak yayınlama kararı aldı.

WSATools’un kaldırılmasından birkaç gün sonra, Microsoft temsilcileri geliştiriciyle iletişime geçti ve programın kaldırılma nedenlerini belirtti. Bunu yaparken, WSATools’un dizine geri dönmesi için nelerin düzeltileceği konusunda da kesin talimatlar vermiş. Ancak geliştirici, programı kaldırma nedenlerini açıklamadı.

Windows 11’e APK. Nasıl Yüklenir?

Eğer APK. dosyalarını Windows 11’e yüklemek istiyorsanız buradan uygulamanın son sürümünü indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten ve çalıştırdıktan sonra ise internetten indirdiğiniz APK. dosyalarını uygulamaya sürükle-bırak yöntemi ile ekleyerek Android uygulamalarını yükleyebilirsiniz. Evet işte bu kadar basit. Eğer istediğiniz bir Android uygulamasını Windows’ta kullanmak istiyorsanız bu işlemi yaparak uygulamayı PC’nize yükleyebilirsiniz.

Windows 11'e APK. Nasıl Yüklenir?

Microsoft, Windows 11’de güvenliği sağlamak için şimdilik yasal olarak APK’ları yüklemeye imkan tanımıyor. Muhtemelen yeni çıkacak olan güncellemeler ile bu yöntemler de devredışı bırakılacak. APK dosyaları Windows 11’de Sandbox yöntemi ile çalıştırılmadığı için sistemi direkt olarak etkileyebiliyor. Bu konuda Microsoft’un güvenliği sağlamak için ekstra atılımlar yapması gerekiyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.