AMD Kasım 22, 2021 19:53

AMD Çip Sektöründe Herkesi Tahtından Etti, Liste Şaşırtıyor!

Yarı iletken sektörüne ait gelir artışları tahminlerinde AMD birinci sırada gelerek herkesi geride bıraktı. İşte dikkat çeken o tablo.
AMD Çip Sektöründe Herkesi Tahtından Etti, Liste Şaşırtıyor!

Sektörlerin mali analizlerinde önde gelen IC Insight, yarı iletken sektöründe 2021 yılına ait gelir artışı tahminlerini yayınladı. Tabloda AMD, yıldan yıla %65’lik bir gelir artışıyla liderliği kaptı. Şirket grafik birimleri, bireysel ve profesyonel işlemci ve yüksek performanslı bilgi işlem(HPC) pazarlarında büyük büyüme gösteriyor.

AMD Büyümelerde Birinci Oldu, MediaTek ve Qualcomm Rekabetinin Arasına NVIDIA Girdi!

Bununla birlikte, sayılara daha ayrıntılı bir bakış atarsak daha ilginç detaylar görüyoruz. %65’lik büyüme ile lider olan AMD’yi yakından takip eden Tayvanlı çip devi MediaTek ikinci bulunuyor. Dimensity ile büyük ivme kazanan şirketin performansı, gelir artışı tahminlerine yansımaya başlamış.

NVIDIA ise %54’lük bir gelir artışıyla üçüncü sırada yer alıyor. Bu yıl RTX serisi ile piyasada güçlenen şirket RTX 40 serisini de önümüzdeki yıl piyasaya sunacak.

AMD

Dördüncü ise %51’lik artış ile yarı iletken devi Qualcomm. Yalnızca silikon gofreti üreten SMIC ise beşinci sırada yer alıyor. Listenin devamını da Hynix ve Samsung gibi çip devleri getiriyor.

Listenin kaybedenlerine baktığımızda ise Intel ve SONY ile karşılaşıyoruz. Intel, 2020’ye kıyasla yalnızca %1 küçülerek negatif gelir alanına ilk giren çip şirket ioldu. SONY ise anormal piyasa koşullarında devam eden lojistik ve talep tutarsızlıklarının ortasında ürünlerini sunmada güçlük çekti ve %3’lük bir kayıp yaşadı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.