Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 20, 2021 10:55

Xiaomi Mi Pad 5, Windows 11 Çalıştırdı!

Kısa süre önce Türkiye satışına başlanan Xiaomi Mi Pad 5, Windows 11 çalıştırırken görüntülendi. Peki Windows 11 ne kadar kararlı?
Xiaomi Mi Pad 5, Windows 11 Çalıştırdı!

Xiaomi, sırasıyla Qualcomm Snapdragon 860 ve Snapdragon 870 yonga seti tarafından desteklenen Android tabanlı Xiaomi Mi Pad 5 ve Mi Pad 5 Pro tabletler duyurdu. Mi Pad 5 aralarında Türkiye’nin de yer aldığı bir çok ülkede satışa sunulmuş durumda.

Xiaomi’nin yeni nesil tabletlerinde Android 11 tabanlı tabletlere özel MIUI arayüzü kullanılıyor. Hatta Mi Pad 5 serisinde yer alan masaüstü modu pek çok kullanıcının takdirini kazandı. Öte yandan tabletlerde ARM tabanlı Windows işletim sistemini çalıştırma denemeleri başlamış durumda.

Bir kullanıcı Twitter hesabından Mi Pad 5 ve Mi Pad 5 Pro’da Windows 11 işletim sistemini çalıştırdığını gösterdi. Bu gelişme Mi Pad 5’te Windows 10 ARM çalıştırmanın da mümkün olduğu anlamına geliyor.

Cihaz, Windows 11’i 2K ekran çözünürlüğünde sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor. Kullanıcı ayrıca pil süresinden daha fazla yararlanabilmek için CPU çekirdek frekansının düşürüldüğünü de ekliyor.

Öte yandan Windows 11 işletim sistemi daha önce Lumia 950, Lumia 950 XL , Mi 8, OnePlus 6T, Mi MIX 2 ve Mi 6 başta olmak üzere önce bazı akıllı telefonlarda çalıştırılmıştı. Bakalım bu tür denemeler nereye kadar gidecek. Özellikle Mi Pad 5’te kararlı bir yapıya büründüğünde bazı konuya hakim kullanıcılar tabletlerini dilediklerinde Windows tabanlı da kullanabilecekler.

Xiaomi Pad 5, ekim ayı başında 3.999 TL fiyatıyla ülkemizde satışa sunuldu.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.