Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 19, 2021 14:55

One UI 4.0 ile Gelecek Yenilikler Burada

Samsung'un Android 12 tabanlı One UI 4.0 güncellemesi ile sunacağı yenilikler belli oldu. Yeni arayüz dolu dolu özelliklerle geliyor.
One UI 4.0 ile Gelecek Yenilikler Burada

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, şu sıralar Galaxy S21 serisi üzerinde Android 12 tabanlı One UI 4.0 arayüzü üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bölgesel olarak beta testlerine geçtiğimiz haftalarda başlayan Samsung, yeni arayüzü ile kullanıcılarına üst düzey bir deneyim sunmak için çok çalışıyor. Söylenene göre Android 12 sürümüne en iyi adapte olan arayüze Samsung’un One UI 4.0’ı olacak.

Samsung, bugün ise yeni arayüz güncellemesi ile kullanıcılarına neler sunacağını resmi olarak açıkladı. Güncelleme her arayüzde olduğu gibi kademe kademe sunulacak. One UI 3.1 ile taşları yerine oturtan Samsung, yeni sürüm ile yenilik sunmaya ve daha efektif bir deneyim yaşatmaya odaklanacak. Biz de bu yenilikleri sizler için bir araya getirdik. Aşağıdan güncelleme ile gelecek olan belli başlı yeniliklere ulaşabilirsiniz.

Android 12 ve One UI 4.0 Alacak Galaxy Modelleri Açıklandı

One UI 4.0 ile gelen yenilikler

Kamera: Fotoğraf ve video çekerken daha basit bir düzenin keyfini çıkarabilirsiniz. Sahne iyileştirici tuşu, yalnızca düşük ışık varsa veya bir belge tarıyorsanız Fotoğraf modunda görüntülenir. Portre ve Gece modu ayarları artık daha sezgisel.

Hiçbir anı kaçırmayan video: Kayıt işlemi, Kayıt tuşunu serbest bıraktığınızda değil ona dokunduğunuzda hemen başlar. Fotoğraf modunda hızlı bir video kaydetmeye başlamak için Deklanşör tuşunu basılı tutabilir, ardından Deklanşörü basılı tutmadan kayda devam etmek için parmağınızı Kilit simgesine sürükleyebilirsiniz.

Pro fotoğrafçılık: Yeniden tasarlanan Pro ve Pro video modu ayarlarıyla kontrolü elinizde tutabilirsiniz. Daha temiz görünüm çekime odaklanmanıza, matris çizgilerine eklenen yeni seviye göstergeleri de çekimleri dengede tutmanıza yardımcı olur.

Gelişmiş tarama: Belgeleri taradıktan sonra yakınlaştırmak ve hemen düzenlemek için büyütece dokunabilirsiniz. Ayrıca QR kodlarını taradıktan sonra bir kişinin yalnızca iletişim bilgilerini telefonunuza eklemek yerine kendisini aramak veya e-posta göndermek gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Bir fotoğraftan diğerine yapıştırma işlemi: Yüzleri, evcil hayvanları, binaları ve farklı nesneleri karıştırıp eşleştirerek denemeler yapabilirsiniz. Herhangi bir nesneyi bir fotoğraftan kesebilir ve farklı bir fotoğrafa yapıştırabilirsiniz.

Evcil hayvanlar için portreler: Çeşitli portre efektleri ile tüylü arkadaşlarınızın güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Portre modu artık hem ön hem arka kameralarda kedi ve köpekler ile çalışmaya hazır.

Galeri: İster binlerce fotoğrafınız ve videonuz, ister sadece birkaç değerli anınız olsun, Galeri uygulaması ihtiyacınız olanı bulmayı ve koleksiyonunuzu düzenli tutmayı kolaylaştırır.

Gelişmiş hikâyeler: Otomatik olarak oluşturulmuş öne çıkan videolarla hikâyelerinizin yaşam kazandığını görebilirsiniz. İzlemek için her hikâyenin üst kısmındaki ön izlemeye dokunmanız yeterlidir. Yeni Harita görünümünde hikâyelerinizdeki fotoğrafların nerede çekildiğini de keşfedebilirsiniz.

Bilgi üzerinde daha fazla kontrol: Fotoğraflarınızın tarihini, saatini ve konumunu düzeltmek veya gizli tutmak için değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Ayrıca birkaç fotoğraf seçebilir ve fotoğraf bilgilerini bir defada düzenleyebilirsiniz.

Fotoğraf ve video düzenleyici: Bazen fotoğraflarınız ve videolarınız birkaç ince ayara ihtiyaç duyar. One UI’nin Fotoğraf ve Video düzenleyicileri, fotoğraflarınızı paylaşmadan önce onların en iyi şekilde görünmesini sağlar.

Video kolajları: Fotoğraflar, videolar veya her ikisinin birleşimini içeren hareketli kolajlar yapabilirsiniz.

Aydınlatma kontrolü: Yeni Işık dengesi özelliği, fotoğrafın harika görünmesi için tüm ayrıntıları ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.

AR Emojileri: Mesajlarınızı renklendirmek, eğlenceli videolar yapmak için kendi kişisel emojilerinizi kullanabilirsiniz. Kendinizin dijital bir versiyonunu oluşturabilir veya farklı bir görünüm deneyebilirsiniz.

Renk paleti: Telefonunuzu duvar kâğıdınıza göre eşsiz renklerle özelleştirebilirsiniz. Renk seçimleriniz telefonunuzdaki menülere, tuşlara, arka planlara ve uygulamalara uygulanır.

Gizlilik: One UI 4, kişisel bilgilerinizin güvende kalması için güçlü bir gizlilik koruması sunuyor.

Kamera ve mikrofon göstergeleri: Herhangi bir uygulama kamera veya mikrofonu kullanırken ekranın sağ üst köşesinde yeşil bir nokta beliriyor. Tüm uygulamaların kamera veya mikrofon kullanmasını geçici olarak engellemek için hızlı paneli kullanabilirsiniz.

Yaklaşık konum: Tam konumunuzu gizli tutabilirsiniz. Tam olarak nerede olduğunuzu bilmesi gerekmeyen uygulamaları yalnızca genel alanınıza erişecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Pano koruması: Şifrelerinizi, kredi kartı numaralarınızı ve diğer hassas bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz. Bir uygulama, başka bir uygulamada panoya kopyalanan içeriğe her eriştiğinde bir uyarı almayı seçebilirsiniz.

Yeni widget tasarımı: Widget’lar, bir bakışta görülmesi kolay bilgiler ve daha tutarlı bir stil ile her zamankinden daha iyi görünecek şekilde yeniden tasarlandı.

Daha kolay widget seçimi: Artık her uygulamada nelerin mevcut olduğunu görüntülemek için widget listesinde hızlıca gezinebilirsiniz. Ayrıca denemenizin faydalı olacağı widget’lar için öneriler alabilirsiniz.

Ana ekrandan arama yapın: Yeni arama widget’ı, aradığınızı doğrudan Ana ekrandan bulmanıza yardımcı oluyor 

Daha kolay paylaşımlar: Yeni düzen ve daha iyi gezinti, paylaşmayı çok kolaylaştırıyor. Paylaşım yaparken uygulamalar ve kişiler arasında gezinmek için sola veya sağa kaydırabilirsiniz.

Ses kaydı: Telefonunuzun kilidini açmadan sesli not kaydedebilirsiniz.

Aynı anda takvim ve program: Kilit ekranında günlük programınızı ve takviminizi kontrol edebilirsiniz.

Ana ekran üzerinde programınızı kontrol edin: Yeni bir widget o gün için programınızı ve o ay için takviminizi gösterir.

Hızlı ekleme etkinlikleri: Takviminize acilen bir şeyler eklemeniz gerektiğinde sadece bir başlık girmeniz yeterli oluyor.

Tamamıyla yeni tasarım: Samsung Health uygulamasında ekranın alt kısmındaki dört sekme aracılığıyla önemli verilerinizi kolayca görebilirsiniz.

Daha İyi Always On Display: Artık her bildirim aldığınızda Always On Display özelliğini açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Yeni animasyonlu etiketler sayesinde de size ait Always On Display özelliğini kişiselleştirebilirsiniz.

Yeniden boyutlandırılabilir pencere içinde pencere: Kayan bir videoyu  parmaklarınızı birlikte sıkıştırarak küçültebilir, parmaklarınızı ayırarak büyütebilirsiniz.

Bir bakışta şarj etme bilgisi: Şarj etmeye başladığınızda, farklı görsel efektler şarj hızınızı daha sezgisel olarak bilmenizi sağlıyor.

Bir bakışta gündüz veya gece: Çift saat widget’ı artık gündüz veya gece olmasına bağlı olarak her şehir için farklı arka plan renkleri gösteriyor.

Dosyalarım’da daha kolay arama: Bir yazım hatası olsa veya isim tam olarak eşleşmese bile aradığınız dosyayı bulabilirsiniz. Son kullanılan dosyalar alanı da yakın zamanda kullandığınız veya aldığınız dosyaları hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olmak için genişletildi.

Gelişmiş Edge panelleri: Edge panellerini kullanırken mevcut uygulamanızı görünümde tutabilirsiniz. Aynı anda daha fazlasını görmenize yardımcı olmak için bulanıklık da kaldırıldı.

Daha eksiksiz masaüstü deneyimi: Samsung DeX’te daha fazla uygulama yeniden boyutlandırılabilir. Böylece gün boyunca çoklu görev yapabilirsiniz. Ayrıca DeX ayarlarında dokunmatik yüzey kaydırma yönünü kişisel tercihinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Sayfam: Samsung Health uygulamasında sayfam sekmesinde sağlık istatistiklerinizin, başarılarınızın, kişisel en iyilerinizin ve ilerlemenizin bir özetini alabilirsiniz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.