Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 19, 2021 16:55

150W Hızlı Şarj Snapdragon 898 ile Geliyor

Qualcomm'un yeni amiral gemisi yongası Snapdragon 898, 150W hızlı şarj teknolojisi ile prizleri yakacak. İşte konuyla ilgili detaylar.
150W Hızlı Şarj Snapdragon 898 ile Geliyor

Qualcomm 30 Kasım’da 2022 yılının amiral gemisi modellerine güç verecek olan Snapdragon 898 yonga setini açıklayacak. Yeni yonga setinin Snapdragon 8 Gen 1 adını taşıması bekleniyor. Yıllar sonra yonga setlerinde isim değişikliğine gidecek olan Qualcomm, 4nm işlem süreci ile verimliliği artıracak. Hız ve performans konusundan ziyade bugün ortaya çıkan 150W hızlı şarj desteği ortalığı karıştırdı diyebiliriz.

Güvenilir Çinli bilgi kaynağına göre Snapdragon 8 Gen 1, 150W hızlı şarj standardını destekleyecek. Ancak çipin ilk birimleri bunun için destekle gelmeyecek. Bunun nedeni net değil. Ancak bu aksaklığın Xiaomi 12 ve Motorola Edge 30 Ultra beğenilerini doğrudan etkileyeceğini düşünüyoruz. Elbette bu, Xiaomi için büyük bir sorun olmayacak.

Sonuçta, Xiaomi’nin zaten kendi 120W şarj teknolojisi var ve bu çoğu müşteri için oldukça tatmin edici. Motorola ise büyük engelleri aşmayacak. Yaklaşan amiral gemisi 68 W hızlı şarj ile piyasaya sürülecek. Bu yine de Motorola için büyük bir adım olacak. 150W’ın 2022’nin ortalarına doğru çıkacak olan amiral gemisi modellerinde yer alması bekleniyoruz.

150W Hızlı Şarj

Xiaomi 12 Ultra modelini önümüzdeki yıl tanıtacak olan Xiaomi, muhtemelen bu seride 150W desteğine yer verecek. Şimdilik yeni hızlı şarj teknolojisinin nasıl işlediği hakkında bilgi paylaşılmadı. Hızın yanı sıra batarya güvenliğine de odaklanacak olan Qualcomm, Android pazarını karıştıracak gibi görünüyor.

Apple’dan henüz hızlı şarj konusunda en ufak bir girişimin gelmediğini belirtelim. Rakipleri 150W’a kadar çıkarken Apple’ın bu denli temkinli ve cimri davranması biraz düşündürücü. Bakalım 2022 yılı nelere gebe olacak? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.