Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 17, 2021 8:22

Tablet için WhatsApp Uygulaması Geliyor

Herkesin merakla beklediği tablet için WhatsApp uygulaması çok yakında gelebilir. Geliştiriciler çok yakında uygulamayı yayınlayabilir.
Tablet için WhatsApp Uygulaması Geliyor

WhatsApp’ın bir iPad uygulaması üzerinde çalıştığının ortaya çıkmasından bu yana epey zaman geçti. Şimdi şirket, Apple’ın gelecekteki bir iPad uygulamasına yoğun bir şekilde bağlı olan Catalyst projesi sayesinde yeni bir macOS uygulaması yayınlamaya hazırlanıyor. Tablet için WhatsApp uygulaması 2022’nin ilk ışıklarında karşımıza çıkabilir.

WhatsApp sızıntıları ile ünlü WABetaInfo tarafından bildirildiği üzere, WhatsApp’ın iPad uygulaması sayesinde macOS’un Catalyst projesinde yayınlamak için yeni bir uygulama üzerinde çalıştığını söylüyor. WhatsApp’ın açıklamalarına ulaşan WABetaInfo şu bilgileri ortaya çıkardı.; “macOS uygulaması nasıl görünüyor? Tıpkı bir süre önce tespit ettiğimiz iPad uygulaması gibi. Aynı arayüze sahipler, ancak macOS Catalyst için WhatsApp’ta bazı UI iyileştirmeleri olacak. Uygulamayı bir masaüstü arayüzünde doğru şekilde kullanmak için bunlara ihtiyaç var.”

Şu an itibariyle, yayın iPad uygulamasının nihayet ne zaman piyasaya sürüleceğinden emin değil. Mark Zuckerberg’in kendisinin bu versiyonun geleceğini ima etmesinin üzerinden birkaç ay geçmişti. Bu yüzden artık uygulamanın sona yaklaştığını söyleyebiliriz.

Haziran ayındaki bir röportajda WABetaInfo , gerçek bir yerel WhatsApp iPad uygulaması sunmak için gerekli olan çoklu cihaz desteği hakkında sorular sordu ve Zuckerberg bunun “yakında geleceğini” söyledi. Bu röportaj aynen aşağıdaki gibi gerçekleşti.

  • Soru: Peki ya çoklu cihaz?
  • Cevap: Ve evet bu da geliyor!
  • Soru: Yani, ana cihazımda aktif bir internet bağlantısı olmadan aynı WhatsApp hesabını birden fazla cihazda gerçekten kullanabilir miyim?
  • Cevap: Evet. Telefonunuzun pili bitse bile tüm mesajlarınızın ve içeriğinizin cihazlar arasında düzgün bir şekilde senkronize edilmesini sağlamak büyük bir teknik zorluktu, ancak bunu çözdük ve yakında çıkarmayı dört gözle bekliyoruz!

Şu anda tüm WhatsApp kullanıcıları çoklu cihaz uyumluluğunu deneyebilir. Ancak şu anda genel beta sürümündedir. iPad uygulaması için ise kişilerin çoklu cihaz özelliğinin 2.0 sürümünü beklemesi gerekiyor.

Tablet için WhatsApp

Bilmeyenleriniz için Catalyst projesi, geliştiricilerin birkaç yıldır deneyebildiği bir şeydir. Geliştiricilerin iPhone, iPad ve Mac üzerinde çalışan tek bir uygulama tasarlamalarına ve geliştirmelerine olanak tanıyan yeni araçlar ekler.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.