Qualcomm Kasım 17, 2021 18:53

Qualcomm, PC’ler için İşlemci Üretecek: Apple ve Intel Çok Tedirgin!

Yakında Snapdragon 898'i tanıtması beklenen Qualcomm, bu sefer Windows bilgisayarlar için geliştireceği yonga setleriyle gündemde.
Qualcomm, PC’ler için İşlemci Üretecek: Apple ve Intel Çok Tedirgin!

Qualcomm, ilk ciddi yüksek performanslı ARM tabanlı Windows bilgisayar yonga setini 2023’te piyasaya süreceğini duyurdu. Yeni çip birkaç eski Apple çip tasarımcısını içeren Nuvia ekibi tarafından geliştirilecek.

Qualcomm, Apple’ın M Serisi Çiplerine Büyük Rakip Getiriyor!

Windows için geliştireceği yonga setleriyle, Apple’ın MacBook serisinde kullandığı M serisi işlemcilere rakip olacak. Hatta şirket, çipini “PC için M serisi ile rekabet eden çözüm” olarak nitelendirerek Apple’ın sınıfında lider bir silikonu çağıracak kadar ileri gitti.

Qualcomm’un yeni PC çiplerinin ilk numuneleri yaklaşık dokuz ay içinde ulaşacak ve bunlarla donatılmış ilk cihazlar 2023’te piyasaya çıkacak. Hem yeni işlemci hem de Adreno grafikleriyle şirket, bilgisayarlar için performans ve verimlilikte büyük artışlar hedefliyor.

Qualcomm

Duyuru, Qualcomm’un baş teknoloji sorumlusu Dr. James Thompson tarafından şirketin 2021 yatırımcı günü etkinliğinde yapıldı. Görünüşe göre şirket Intel’i de hedefliyor gibi görünüyor. Thompson, bu yeni çiplerin “Windows PC’ler için performans ölçütünü belirlemek için tasarlandığını” iddia ediyor.

Apple’ın M1 Pro ve M1 Max yongalarının Intel’in tüketici masaüstü yongaları kadar güçlü olduğu kanıtladığına göre, Qualcomm’un hazırladığı çiplerinin Windows PC pazarında Intel için gerçek bir tehdit oluşturabileceğini düşünmek mantıklı oluyor.

Şirket ayrıca yakında Snapdragon 898 işlemcisini de tanıtacak. Çip sektöründe yeni ivme yakalayan şirket hakkında yeni gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.