Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iPhone 6 Sahiplerine Kötü Haber! Apple Store Desteği Kesildi!

Cupertinolu Apple, iPhone 6 sahipleri için kötü haberi verdi. Apple Store uygulaması artık iOS 14 ve üzeri sistemlerde çalışıyor.

iPhone 6 Sahiplerine Kötü Haber! Apple Store Desteği Kesildi!

Güncelleme konusunda rakiplerine taş çıkaran Apple, iPhone 6s modeline bile iOS 15 güncellemesini sunarak büyük bir olaya imza atmıştı. Ancak aynı Apple bugün iOS 13‘ten desteğini yavaş yavaş çekmeye başladı. Apple’ın açıklamasına göre Apple Store uygulaması iOS 14 ve üzeri işletim sistemine sahip modellerde çalışacak. Bu iPhone 6 ve 6 Plus modelleri dahil olmak üzere daha düşük modellerde Apple Store uygulamasının kullanılmayacağı anlamına geliyor.

Apple’ın neden böyle bir karar aldığını kestirmek şimdilik güç. Muhtemelen iOS 13 ve eski sürümlerde güvenlik açığı bulunuyor ve alışveriş sırasında Apple müşterilerini korumak için böyle bir aksiyon aldı. Apple ürün ve aksesuarlını satın alabildiğiniz Apple Store uygulamasının çalışmaması alışveriş yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Safari ve Chrome tarayıcıları üzerinden mağazanın web sitesi üzerinden alışveriş yapmaya devam edebileceksiniz.

Apple

Eski iPhone modelleri için güvenlik güncellemelerini iOS 15’ten sonra bile yayınlamaya devam eden Apple’ın uygulama desteğini kesmesi aslında oldukça normal. Buna benzer bir durum da çok yakında WhatsApp‘ta yaşanacak. WhatsApp artık eski işletim sistemlerinden desteğini kesecek. API’ların artması ve eski modellerde bu API’ların yer alamaması WhatsApp’ın hem işini zorlaştırıyor hem de yenilik sunmasının önüne geçiyor.

Apple Store‘a ne gibi yenilik gelecek de iSO 14 veya iOS 15 talep edecek bilinmez. Ancak bu tip destek çekmelere alışsak iyi olur. Çünkü 2 sürüm arasında bile artık bir dizi API farkı oluyor. Teknolojideki bu sıçramadan dolayı yeni özellikler artık daha yeni işletim sistemlerine gelecek gibi görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.