Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 15, 2021 19:58

Joe Biden, Intel’e Çin Hamlesi Nedeniyle Sert Çıktı!

Joe Biden, Intel'in Çin'de yarı iletken üretimini artırma planını hararetle reddetti. İşte büyük gelişmenin detayları sizlerle.
Joe Biden, Intel’e Çin Hamlesi Nedeniyle Sert Çıktı!

Joe Biden, Intel’in Çin’deki çip üretimini artırma önerisini, ulusal güvenlik konusundaki güçlü tereddütleri nedeniyle sert bir şekilde reddetti. Intel, başlangıçta Çin’in Chengdu kentindeki bir tesiste yarı iletken üretmeyi planlıyordu. Teknoloji şirketi, ABD’deki tedarik zinciri sorunlarını hafifletmeyi amaçlamıştı. Üretimi de hızlandırmak için federal yardım istedi ancak hükümet yetkilileri bu Çin hamlesine şiddetle karşı çıktı.

Devam eden çip sıkıntısı, birçok teknoloji ve otomobil endüstrisini büyük ölçüde engellemeye devam ediyor. İş ve kâr konusunda da büyük kayıplara yol açtı.

ABD hükümeti, amacının yerli üretimi de yenilerken arz eksikliklerini gidermek olduğunu vurguladı. Sonuç olarak Başkan Biden, Çin ile rekabet edebilmek için yerel araştırma ve üretime 52 milyar ABD Doları tahsis etmek için CHIPS Yasasını öne sürmüştü. Intel’in Çin’deki projesi bu yasa ve hedef ile doğrudan bir çelişki oluşturuyor.

Joe Biden

Ayrıca Beyaz Saray, Çin’deki belirli yatırımların sınırlandırılmasının gerekip gerekmediğini de tartışıyor. ABD Ulusal Güvenlik danışmanı da, yetkililerin bu yatırımları bir tarama sürecine almayı düşündüklerini de belirtti.

Sonuç olarak Intel’in, Çin’de kurmayı hedeflediği yeni yarı iletken fabrikası planı artık geçerli değil ve yatırım planlarını revize etmesi gerekecek. Yerel üretimin yenilenmesini isteyen ABD hükümetinin vurgulamasına bakacak olursak Intel’in ABD içinde yerel fabrikalar kuracağını tahmin edebiliriz. Yeni gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.