Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 13, 2021 14:56

Snapdragon 898 Beklentilerin Üstünde Olacak

Qualcomm'un yeni amiral gemisi yonga seti Snapdragon 898 hakkında bilgiler gün ışığına çıkmaya devam ediyor. Bu yonga çok konuşulacak.
Snapdragon 898 Beklentilerin Üstünde Olacak

Qualcomm, bu ayın sonunda düzenleyeceği etkinlikte karşımıza yeni amiral gemisi yonga seti Snapdragon 898 ile çıkacak. Xiaomi 12 modelinde ilk olarak kullanılmaya başlanacak olan bu yonga seti Apple A15 ve Exynos 2200’ün rakibi olarak konumlandırılacak. Etkinliğe artık sayılı günler kala bu yonga seti hakkında bilgiler gün ışığına çıkmaya başladı. Qualcomm’un yeni yongası beklentilerin çok üzerinde bir performans sergileyecek gibi görünüyor.

Snapdragon 898 fazlasıyla tatmin edecek

Sızıntıları ile ünlü Ice Universe, GPU’su beklenenden çok daha verimli olduğu ortaya çıkan SD 898 yonga seti hakkında yeni bilgilerin bir derlemesini yayınladı. Ice Universe yaptığı açıklamada; “SD 898’in GPU performansı ve güç verimliliği çok güçlüydü. Beklenenden çok daha yüksek. Exynos 2200 ile ilgili verilerim eksik. Ancak tahminim, Snapdragon 898’deki Adreno 730 GPU’yu yakalamak için Exynos 2200 GPU’nun Exynos 2100’den yüzde 50 daha hızlı olması gerektiği.” ifadelerini kullandı.

Sızıntı devi ayrıca, SD 898’in GPU, AI birimi ve görüntü işlemcisi de dahil olmak üzere tüm yönleriyle selefine göre geliştirildiğini sözlerine ekledi. Ancak Qualcomm’un CPU ve potansiyel aşırı ısınma ile ilgilendiği söyleniyor. Snapdragon 888’in çok ısınması Qualcomm’u baya üzmüştü. Bu yüzden yeni nesil yongada ısınma sorununun önüne geçilmesi gerekiyor.

Ice Universe son olarak; “Exynos 2200 tam potansiyelinde performans gösteremezse, SD 898 GPU, Apple A15 Bionic GPU ile rekabet edebilecek tek GPU olacaktır. Sonunda Android akıllı telefonların performansında bir atılım olduğu için çok mutluyum.” ifadelerini sözlerine ekledi.

MediaTEK

Sızıntıları genellikle doğru çıkan Ice Universe’ün bu söyledikleri de doğru çıkacak gibi görünüyor. Bakalım Qualcomm, GPU tarafında söylendiği gibi büyük bir sıçrama gerçekleştirebilecek mi? Exynos 2200’ün AMD ile geliştirilen GPU’su karşısında Qualcomm’un ataklarını merakla bekliyor olacağız.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.