Akıllı Telefon Kasım 12, 2021 9:52

Exynos 2200 AMD GPU ile Çok İddialı!

Samsung, Exynos 2200 işlecisinde AMD tarafından geliştirilen bir GPU'ya yer verecek. Peki bu grafik birimi nasıl bir performas sergiliyor?
Exynos 2200 AMD GPU ile Çok İddialı!

Samsung’un Exnos işlemcileri Snapdragon ile kıyaslandığında hem verimlilik hem de GPU performansı noktasında sürekli eleştiriliyor. Galaxy S22 serisine güç verecek Exynos 2200 ile bu durum değişebilir, zira işlemciye AMD tarafından geliştirilen altı çekirdekli RDNA 2 GPU eşlik edecek.

Güvenilir bir kaynağın aktardıklarına göre AMD tarafından geliştirilen bu grafik birimi Exynos 2100’e göre %31 ila 34’lük bir performans artışı getirecek. Bununla birlikte, sürdürülebilir performans veya belirli bir süre boyunca performans verilerinde ise %17 ila %20’lik aralığında bir artış söz konusu. Sürekli performansta biraz düşüş gözlense de, nihai sürümde donanım ve yazılım uyumunun daha fazlası olması nedeniyle buradaki farkın daha da artacağını söyleyebiliriz.

Paylaşılan bilgilere göre ayrıca Exynos 2200’nin GPU performansının Snapdragon 888’e kıyasla 3DMark performansında büyük bir fark olduğu belirtiliyor. Tabii Snapdragon 888 geçen yıla ait bir işlemci, Exynos 2200’ın daha çok Snapdragon 898 karşısında neler yapacağı merak konusu.

Bu yıl piyasaya sürülen yeni ARMv9 mimarisini kullanan Exynos 2200’da GPU performansı şu an için etkileyici görünse de, samsung’un sürekli performans konusunda daha fazla çalışması gerekiyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.