Teknoloji Kasım 10, 2021 15:55

Sony ile TSMC El Sıkıştı! Çip Krizi Bitiyor Mu?

Sony ile TSMC yonga seti üretmek için el sıkıştığını açıkladı. Japonya'da açılacak yeni fabrika ile yonga seti krizi çözülebilir.
Sony ile TSMC El Sıkıştı! Çip Krizi Bitiyor Mu?

Sony ile TSMC şirketlerinin bugün ortaklaşa yaptığı duyuruya göre; TSMC, Japonya’daki 7 milyar dolarlık yeni çip fabrikasında Sony ile birlikte çalışacak. Yeni tesis, daha önce duyurulduğu gibi son teknoloji çiplere değil, daha eski 22nm ve 28nm süreçlerine odaklanacak. Bildiğiniz gibi eski çipler için arz eksikliklerini karşılamak için otomobillerden akıllı telefonlara kadar her şeyi istikrarlı bir şekilde etkilemişti. Bu süreçte çip krizi patlak vermişti. Krizin önüne bu atılım geçebilecek gibi görünüyor.

Yeni fabrika daha önce TSMC CEO’su CC Wei tarafından geçen ay duyurulmuştu. Ancak o sırada henüz TSMC’nin yönetim kurulu tarafından onaylanmamıştı. Nikkei raporları tahta şimdi yeni bir yan kuruluşu altında yeni fabrika yapılacağını onayladı. Sony’nin yarı iletken grubu, JASM’de yüzde 20’den daha az özsermaye karşılığında yeni yan kuruluşa yaklaşık 0,5 milyar dolar yatırım yapacak.

Japonya’daki yeni fabrikasının eski çipler üzerindeki tedarik kısıtlamalarını hafifletmesine yardımcı olacağını umanlar için yeni fabrikanın hizmete girmesine biraz daha zamanın olduğunu belirtelim. Yeni fabrikanın inşaatı 2022’ye kadar başlamayacak ve üretim 2024’ün sonuna kadar başlamayacak.

Sony ile TSMC

Nikkei inşaat 2024 yılına kadar başlayacak olmasa TSMC ayrıca, gelişmiş 7nm yonga setinin yanı sıra eski 28nm ürünlerin hem üzerinde durulacak.

Yeni genişlemeler, TSMC’nin çip üretme yeteneklerini daha da geliştirmek için 2023’e kadar 100 milyar dolar yatırım yapma konusundaki iddialı planlarının bir parçası olacak. TSMC, Çin’deki bir çift fabrika ve Washington eyaletinde bulunan küçük bir yan kuruluş (WaferTech) dışında, yongalarının büyük bölümünü hala Tayvan’da inşa ediyor.

7 milyar dolarlık yeni Japonya fabrikası, Arizona’da halihazırda planlanan 12 milyar dolarlık üretim merkeziyle birlikte, yeni Tayvan tesisi yerel kapasitesini artırmaya devam ederken bile TSMC’nin yeni ülkelere erişimini genişletmeye yardımcı olacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.