Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iPhone 13 Pro ile iPhone X Arasında Fark Yok Mu?

iPhone 13 Pro ile iPhone X kozlarını uygulama ve oyun testinde paylaştı. Bakalım iki telefon arasında hangi alanda farklar var?

iPhone 13 Pro ile iPhone X Arasında Fark Yok Mu?

Apple, iPhone X ile Apple A11 Bionic yonga setine geçiş yapmıştı. iPhone 13 Pro serisinde ise Apple A15 yonga setini kullanan firma, bu süreçte hız ve verimlilik konusunda büyük yol katetti. Özellikle batarya tüketimi konusunda Apple A15’in boyundan büyük işler başardığı açıkça ortada. Peki, performans? Performans konusunda verimlilik kadar yol alındı mı? Bunun cevabını Tech Wisely isimli YouTuber yaptığı testler ile ortaya koyuyor.

iPhone 13 Pro’yla iPhone X’i uygulama ve oyun açılış testlerinde karşılaştıran Tech Wisely, Apple A11 ile A15 yongası arasında ne gibi farklılıkların olduğunu bizlere gösteriyor. Günlük yaşamda kullandığımız WhatsApp, Twitter, Facebook ve Instagram gibi uygulamaların açılış hızlarını hemen hemen iki telefonda da aynı. Yani iPhone X kullanırken ana uygulamalar yavaş açılıyor diye bir şey söz konusu değil.

Ancak iş daha fazla yük gerektiren oyunlara geldiğinde, Apple A15 yongası farkını ortaya koyuyor. Oyunların açılış süresinde Apple A15’in A11’den bariz bir şekilde üstün olduğu videoda net bir şekilde görünüyor. Bu test özellikle mobil oyuncuların yakından ilgilendiriyor diyebiliriz. Ancak günlük kullanımda iPhone X‘in işlemcisi bile hala taş gibi bir performans sergiliyor diyebiliriz.

iOS 15 güncellemesi ile şaha kalkan iPhone X’in ekran ve tasarım açısından iPhone 11’den bile kat ve kat iyi olduğunu söyleyebiliriz. İki telefon arasında kalınacak olsa, OLED ekran bir adım önde yer alır ve tercihimiz X modelinden yana olur.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.