Apple Kasım 10, 2021 13:26

iOS 15.2 Beta 2 ile iPhone’ları Tutabilene Aşk Olsun

Apple, geliştiricileri için yayınladığı iOS 15.2 Beta 2 ile bir dizi yeniliği beraberinde getirdi. iPhone'lar güncelleme ile şaha kalkacak.
iOS 15.2 Beta 2 ile iPhone’ları Tutabilene Aşk Olsun

Apple, bugün yayınladığı yeni beta sürümüyle iOS 15.2‘de değişiklikler yapmaya devam ediyor. Güncelleme, Apple’ın aktardığına göre; Mesajlar uygulamasındaki yeni çocuk güvenliği özellikleri, TV uygulamasında ince ayarlar ve performans iyileştirmeleri içeriyor. iOS 15.2 Beta 2 güncellemesi ile iPhone’ların şaha kalkacağını söylesek yalan olmaz. Peki, bu güncelleme bizlere neler sunacak? Gelin hep birlikte Beta 2’de yer alan yeniliklere göz atalım.

iOS 15.2 Beta 2 ile gelen yenilikler

Eski Kişiler

İlk olarak iOS 15’in bir parçası olarak Haziran ayında WWDC’de duyurulan bu haftaki iOS 15 sürümü, öldüğünüz zaman için yeni Eski Kişi özelliğini ekliyor. Apple bu özelliği şöyle açıklıyor; Dijital Miras programı, ölümünüz durumunda hesabınıza ve kişisel bilgilerinize erişebilmeleri için kişileri Eski Kişiler olarak belirlemenize olanak tanır.

Yeni Dijital Miras özelliğini Ayarlar uygulamasında bulunuyor ve en üstte Apple Kimliğinize dokunup ardından Parola ve Güvenlik’i ve ardından Eski Kişi’yi seçebilirsiniz. Burası, öldükten sonra hesabınızdaki verilere erişmesi için güvendiğiniz birini seçebileceğiniz yer olacak.

Apple, irtibat kişiniz olarak atadığınız kişinin, fotoğraflar, mesajlar, notlar, dosyalar, kişiler, takvim etkinlikleri, indirdiğiniz uygulamalar, cihaz dahil hesabınızda depolanan verilere erişebileceğini açıklıyor.

iOS 15.2 Beta 2

İletişim güvenliği

Yeni sürüm Mesajlar uygulamasına yeni iletişim güvenliği özellikleri ekliyor. Bu yeni özellikle birlikte Mesajlar uygulaması, çocukları çıplaklık içeren fotoğraflar aldıklarında veya gönderdiklerinde uyaracak.

Bir çocuk, Mesajlar uygulamasında çıplaklık içeren bir resim aldığında fotoğraf bulanıklaşacak. Daha sonra çocuk uyarılacak ve kendisine yardımcı olabilecek kaynaklar sunulacak. Ancak devam edip görüntüyü görme seçeneğine sahip olacak. Çıplaklık içeren bir görüntü göndermek için de benzer korumalar da sisteme eklenecek.

iOS 15.2 Beta 2

TV uygulaması

Apple TV uygulaması ayrıca iPadOS 15.2 beta 2 ile çok ihtiyaç duyulan bazı ince ayarları alıyor. Bugünkü güncellemeyle birlikte, TV uygulaması artık ekranın alt kısmındaki sekme çubuğunun yerini alan özel bir kenar çubuğuna sahip oluyor. Kenar çubuğu, Orijinaller, kitaplığınız ve Şimdi İzle dahil olmak üzere uygulamanın farklı bölümleri arasında geçiş yapmayı kolaylaştırıyor.

Ayrıca TV uygulaması artık ilk kez özel bir Mağaza sekmesi içeriyor. Daha önce iTunes Store’daki filmler ve TV şovları, Apple TV uygulamasında bulunan içerikle birleştiriliyor.

iOS 15.2 Beta 2

E-postamı Gizle

E-postamı Gizle özelliği bu yılın başlarında iOS 15 ve macOS Monterey’in bir parçası olarak duyurulmuştu. Bu özellik kullanıcıların gizliliği korumanın bir yolu olarak uygulamalara ve web sitelerine giriş yapmak için rastgele e-posta adresleri oluşturmasına olanak tanımıştı.. iOS 15.2 ve iPadOS 15.2 , Mail uygulamasına ekleyerek bu özelliği bir sonraki seviyeye taşıyor.

AirTag güncellemeleri

Son olarak, iOS 15.2 ile Find My uygulamasına Beni İzleyebilecek Öğeler’i bulmak için yeni bir seçenek ekleniyor. Bu Bilinmeyen Öğeler izleyici işlevi, yakınlarda bulunan ve bilinenleri Bul özelliği etkin olup olmadığını tarıyor. Buradaki amaç, kullanıcıların yakınlarda kendilerine ait olmayan ve izleme için kullanılabilecek öğeleri bulmasını kolaylaştırmak.

iOS 15.2 Beta 2

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.