Mobil Kasım 9, 2021 10:45

PlayStation 5 Kırma İşlemi için Geri Sayım Başladı

Hacker grubu olan fail0verflow, PlayStation 5 kırma işlemi için geri sayımı başlattı. Konsoldaki açık sayesinde CFW atmak mümkün olabilir.
PlayStation 5 Kırma İşlemi için Geri Sayım Başladı

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PS5 için bugün üzücü haber geldi. Sony’nin endişelenmesine neden olan bu haber ünlü hacker grubu fail0verflow‘dan geliyor. fail0verflow, PlayStation 5 kırma işlemi için büyük bir yol katettiklerini açıkladı. PlayStation 4’teki yönteme benzer bir yol ile PS5’i kıracak olan ekip, konsolun root anahtarlarına ulaşmayı başarmış. Root anahtarına ulaşılması, olası bir güvenlik açığı sayesinde konsola CFW atılabileceği anlamına geliyor.

Konsolda korsan oyun olmaz kavramı Xbox 360 döneminde ortadan kalkmıştı. Sonrasında firmalar daha çok güvenlik önlemleri almış ve konsollarının hacklenmesinin önüne geçmişti. Ancak PlayStation 4 bu sıkı denetime rağmen çıkışından 3-4 yıl sonra kırılmış ve CFW yüklenebilir hale gelmişti. Şimdi ise aynı kaderi PS5 paylaşacak gibi görünüyor.

fail0verflow ekibi Twitter üzerinden; “PS5’in Tüm (simetrik) root anahtarlarına sahibiz. Yeterince dikkatli bakarsanız, bunların tümü yazılımdan elde edilebilir.” açıklamasında bulundu ve bunu kanıtlayan ekran görüntüleri paylaştı. Muhtemelen Sony bu olaya el atacak ve konsolunun kırılmasının önüne geçecek. Güncellemeler ile sistemdeki açıkları yamalayacak olan Sony’nin, PS5’in kırılması ile çok büyük darbe alacağı açıkça ortada.

Bilmeyenleriniz için Sony ve Microsoft‘un konsol satışlarından gelir elde etmediğini hatta zararına konsol sattıklarını belirtelim. Bu firmalar asıl gelirlerini oyun ve hizmetlerden sağlıyor. Eğer oyuncular konsolu kırar ve oyuna para vermemeye başlarsa firmaların büyük zarara uğrayacağı ortada. Bu yüzden Sony’nin tam gaz PS5 güncellemeleri üzerinde çalışacağını düşünüyoruz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.