Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 9, 2021 17:52

Google Pixel 6 Serisi Ciddi Bir Güvenlik Sorunu ile Tekrardan Gündemde

Son zamanlarda sık sık sorunlarıyla gündeme çıkan Google Pixel 6, bu sefer parmak izi sistemindeki bir sorunu ile dikkat çekiyor.
Google Pixel 6 Serisi Ciddi Bir Güvenlik Sorunu ile Tekrardan Gündemde

Google Pixel 6, şirket tarafından “mobil güvenlik için yeni bir standart” sloganı ile lanse edildi. Cihazın güvenlik yongasında da Titan M2 çipi mevcut. Bununla birlikte telefonun tüm bu güvenlik yeteneklerine rağmen , telefonları güvende tutup en önemli özelliği olan parmak izi tarayıcısı gözden kaçırılmış gibi görünüyor.

Google Pixel 6, Kayıtlı Olmayan Parmak İzleri ile de Açılabiliyor!

Bir Reddit kullanıcısı, Pixel 6 parmak izi sistemine ait yeni bir video yayınladı. Video, cihazın yalnızca bir parmak izine kayıtlı olduğunu net olarak gösteriyor. Ancak telefonun sahibinin eşinin parmak izi kayıtlı olmayan parmağıyla da açılabiliyor. Şok etkisi yaratan bu duruma diğer Reddit kullanıcıları da benzer sorunlar yaşadıklarının yorumlarını ekledi.

Ayrıca bu problem, parmak izi sensörünün yavaş ve hatta yanıt vermemesine ilişkin şikayetlerin artmasından kısa bir süre sonra ortaya çıkıyor.

Pixel 6 serisi, ışığı parmağınızdan yansıtarak çalışan, eski optik ekran içi parmak izi tarayıcı teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojisi, ekonomik olmasına rağmen en doğru ve en hızlısı değil. Sorunun yazılımsal olduğunu ve güncellemeler ile bu sorunun giderileceğini belirten uzmanlar da mevcut.

Google şu anda bu probleme ilişkin herhangi bir yanıt vermedi. Kaliforniya merkezli teknoloji devinden bu önemli probleme dair cevap bekleniyor ve yeni gelişmeler için takipte kalın.

 

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.