AMD Kasım 9, 2021 20:50

AMD EPYC Milan-X İşlemcisi Özellikleriyle Çok Şaşırtıyor

Son zamanlarda sunucu işlemcilerine yoğun yatırım yapan şirket, AMD EPYC Milan-X işlemci serisini tanıttı. İşte özellikleri.
AMD EPYC Milan-X İşlemcisi Özellikleriyle Çok Şaşırtıyor

Şirket, 3D V-Cache teknolojisine sahip ilk sunucu ürünü olan 3. nesil AMD EPYC Milan-X işlemci serisini resmi olarak tanıttı. Yeni nesil Zen 3 mimarisine dayalı çekirdeklere sahip olan işlemciler, bu olağanüstü mimarisi ve artırılmış önbellek yoluyla çeşitli yoğun bilgi işlem operasyonlarında performansı daha da artırıyor.

Zen 3 AMD EPYC Milan-X Serisi, 768 MB’a Kadar 3D V-Cache Önbelleğe Sahip!

EPYC Milan-X sunucu işlemci serisi toplamda dört işlemciden oluşuyor. En yüksek performansı verecek olan EPYC 7773X, 64 çekirdek ve 128 iş parçacığına sahip. Yüksek seviye olan EPYC 7573X ise, 32 çekirdek ve 128 iş parçacığı ile performansı artırıyor.

Orta seviyeden EPYC 7473X 24 çekirdek ve 48 iş parçacığına ve temel düzey EPYC 7373X ise 16 çekirdek ve 32 iş parçacığına sahip.

AMD EPYC

Amiral gemisi AMD EPYC 7773X, maksimum 280W güç tüketimine sahip olacak. İşlemcinin saat hızları 2,2 GHz bazında ve 3,5 GHz artırmada tutulacak, önbellek miktarı ise 768 MB’a kadar çıkacak.

3D V-Cache, Milan-X serisinin önemli bir yönü olsa da 7nm olgunlaşmaya devam ettikçe AMD çok daha saat hızı değerleri sunabilir ve bu 3D V-Cache teknolojisine sahip yongalardan çok daha hızlı performans görebiliriz.

AMD EPYC

Performansa gelince, AMD, standart Milan serisine kıyasla Milan-X ile %66’lık bir performans artışı sergiliyor. Şirket sunucu ve masaüstü serisi işlemcilerini yoğun çabayla geliştirmeye devam ediyor. Şirket ilerleyen zamanlarda Zen 4 mimarili Ryzen masaüstü işlemcilerini de piyasaya sürecek. Gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.