Intel Kasım 8, 2021 20:55

Intel XeSS Teknolojisi, Büyük Yenilikler Getirmeye Hazırlanıyor

DLSS ve FSR teknolojilerine rakip olması beklenen Intel XeSS süper örnekleme teknolojisine ait yeni görüntüler ortaya çıktı. İşte detaylar.
Intel XeSS Teknolojisi, Büyük Yenilikler Getirmeye Hazırlanıyor

Şu anki devrin ekran kartı savaşlarında önde gelen iki teknoloji NVIDIA’nın Derin Öğrenme Süper Örnekleme(DLSS) ve AMD’nin FidelityFX Süper Çözünürlüğü(FSR) oldu. Her ikisi de, yapay zeka tabanlı bir algoritma ve özel donanımlar kullanarak kullanıcılar için gelişmiş bir görsel deneyim sağlıyor. Ancak Arc Alchemist ile ekran kartı sektörüne giriş yapacak olan Intel, XeSS süper örnekleme teknolojisi ile yukarıda belirttiğimiz iki teknolojiye rakip olacak.

Intel XeSS Teknolojisine ait Yeni Video Yayınladı ve İlgi Çekiyor!

Önceki gösterilerden farklı olarak, mavi takımın bu son videosu 4K çözünürlükte XeSS teknolojisinin detaylarını sunuyor. Video, belirgin şekilde daha yüksek kaliteli 4K görüntüler sunan teknoloji hakkında tartışılacak çok az bir konu bırakıyor.

Video üzerinde görüldüğü gibi 1080p çözünürlükten XeSS yükseltme kullanılarak 4K’da muhteşem görüntüler elde ediliyor. FPS düzeylerini de önemli ölçüde artıran bu teknoloji son heyecanla bekleniyor. Ayrıca bu teknoloji sadece Arc Alchemist kartları ile de sınırlı kalmayacak. NVIDIA ve AMD ekran kartları ile de bu teknolojiye sahip olabileceğiz.

Ancak XeSS’in eski donanımlarla ne düzeyde bir uyumluluk sağlayacağı şu anda bilinmiyor. Şu anda AMD FSR çözümü, AMD’nin RX 400 serisi ve NVIDIA’nın GeForce 10 serisine kadar uzanan bir destek sunuyor.

Intel’in Arc ekran kartları piyasaya çıktığında bu yeni süper örnekleme teknolojisi hakkında daha çok bilgi ve DLSS gibi teknolojilerle karşılaştırmalarını görebileceğiz. Gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.