Etkinlikler Kasım 8, 2021 21:52

28 Yıl Yakıp Kavuran Hasret Bitti! Karabağ Zaferi 1 Yaşında!

Türk Milleti'nin 21. yüzyıldaki Çanakkale Zaferi diyebileceğimiz kadar önemli Karabağ Zaferi, 1. yıl dönümünde sevinç gözyaşlarıyla kutlandı.
28 Yıl Yakıp Kavuran Hasret Bitti! Karabağ Zaferi 1 Yaşında!

Azerbaycan ve Türk Dünyasının gözbebeği Karabağ bölgesi, Türk tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Emir Timur’un askeri üssü olan Karabağ, Turan coğrafyasını Zengezur ve Revan ile birlikte birbirine bağlayan bir köprü konumundadır. Ancak ne var ki, günümüzde kadim Türk şehri Revan, “Ermenistan” adlı devletin başkenti olmuştur. Azerbaycan Türkleri, çok yakın bir tarih olan 1988 yılına kadar yaşadıkları bu bölgenin hasretiyle yaşamaktadırlar. Ancak şimdilik Karabağ Zaferi başta Azerbaycan, Türkiye ve KKTC olmak üzere bütün Türk ülkelerinde büyük bir sevinçle ve gururla kutlanıyor. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Azerbaycan ile Türkiye’nin bağını sağlamak için 11 kilometrelik Nahçıvan sınırını almasından sonra en önemli kazanımımız Karabağ ve Zengezur koridoru oldu.

27 Eylül 2020 tarihinde Tek Vatan Muharebesi’nin başladığı günden itibaren Türkiye Cumhuriyeti, devlet erkânı, ordusu ve halkıyla Azerbaycanlı soydaşlarını yalnız bırakmadı. Bakü her an Ankara ve Lefkoşa’nın desteğini yanında hissetti. Karabağ’ın düşman işgalinden kurtuluşu için düzenlenen kutlamalar, Ulu Önder ATATÜRK’ün “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi ise bizim kederimizdir.” vecizesinin Türkiye Türkleri tarafından içtenlikle benimsendiğini göstermiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Başkomutan İlham Aliyev de Türkiye’nin desteğini daima gördüklerini ve bu kardeşliğin ebediyen süreceğini vurgulamıştır.

Azerbaycan’ın petrol şirketi SOCAR’ın Türkiye YouTube hesabından paylaşılan video son birkaç gündür izlenme rekoru kırıyor. Milletimizi duygulandıran bu anlamlı videoyu sizlere sunuyoruz. Türk milletine mutlu bayramlar diliyoruz.

Bu arada Azerbaycanlı kardeşlerimizi www.teknoburada.net/az sitesine de bekliyoruz. Kendi dillerinde teknoloji haberlerini bulabilecekler. Sizleri çok seviyoruz…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.