Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 7, 2021 15:53

Yüzde 100’ün Üzerinde Şarj Artık Mümkün!

Windows 11 güncellemesinde yaşanan bir sorundan dolayı laptopların şarjında hata meydana geldi. Yüzde 100'ün üzerinde şarj artık mümkün.
Yüzde 100’ün Üzerinde Şarj Artık Mümkün!

Microsoft‘un geçtiğimiz ay yayınladığı Windows 11 güncellemesinde sorunların ardı arkası kesilmiyor. Windows 10’un üzerine çok fazla bir şey koymamasına rağmen hatalar yaşanan yeni güncelleme bugün bir soruna daha çanak tuttu. Amerika’nın ünlü Reddit forumunda Windows 11’de ilginç bir hatanın olduğu ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi laptop bataryaları yüzde 100 şarj olduktan sonra şarjı keser. Ancak güncellemedeki sorundan dolayı yüzde 100’den sonra batarya hala kendini şarj ediliyor gibi sanıyor ve yüzde 103’e kadar çıkıyor. Tabii bu bataryanın haddinden fazla şarj olduğu anlamına gelmiyor. Sadece yeni yazılım bataryanın bilgilerini tam ve doğru bir şekilde okuyamıyor. Bu yüzden hala şarj ediyormuş gibi sanıyor.

Windows 11

Doğal olarak, bu fiziksel olarak imkansız. Mesele şarj seviyesinin yanlış gösterilmesidir. Sorunun ne olduğu hala belli değil ancak onlarca kullanıcı bununla karşılaşmış durumda. Böyle bir hata, dizüstü bilgisayarın normal çalışmasını engellemiyor. Ancak bu sorun doğal olarak Windows 11’de dizüstü bilgisayar pil göstergesinin doğru çalışması hakkında şüphelerin oluşmasına neden olacak.

Microsoft, sorunun farkında olduğunu ve nedenini araştırdığını söyledi. Muhtemelen önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan güncelleme ile bu sorun çözülecek. Eğer hala Windows 11’e geçmediyseniz bir süre daha beklemenizde fayda var. İşletim sistemi tam anlamıyla oturduğunda bu güncellemeyi yüklemeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.