Qualcomm Kasım 5, 2021 13:47

Snapdragon 898 Hakkında Heyecanlandıran Sızıntı!

Qualcomm'un yeni yonga seti Snapdragon 898 hakkında bugün heyecanlandıran sızıntılar ortaya çıktı. Bu yonga seti canavar gibi olacak.
Snapdragon 898 Hakkında Heyecanlandıran Sızıntı!

2021’in bitmesine iki aydan kısa bir süre kala, gözler Qualcomm’a çevrildi. Aralık ayında tanıtılacak olan Xiaomi 12 modeline güç verecek olan Snapdragon 898 yonga setini üretecek olan Qualcomm, henüz yeni yonga seti hakkında en ufak bir detay bile paylaşmadı. Qualcomm’un yeni yonga seti, MediaTek’in yakında çıkacak Dimensity 2000 ve Samsung’un AMD GPU’lu Exynos 2200‘ü gibi 4 nm mimarisini kullanacak.

Snapdragon 898 özellikleri belli oldu

Xiaomi, Vivo ve Samsung‘un yeni yonga setini kullanacak ilk şirketler arasında yer aldığı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bugün ise Qualcomm SM8450 ile bir akıllı telefon sızdırıldı. Sızdırılan cihaz sayesinde SD 898’in özellikleri de belli oldu diyebiliriz. Görünüşe göre Qualcomm bu yıl elini taşın altına koyacak ve karşımıza üst seviye bir yonga seti ile çıkacak.

Bugün çıkan sızıntı Snapdragon 898’in bazı özelliklerini daha da doğruluyor. Cihaz, ARM Cortex-X2 mimarisine dayalı bir adet ana çekirdek ile geliyor. Ayrıca, yongada üç adet 2.5 GHz’de çalışan ARM Cortex-A710 tabanlı orta çekirdek yer alıyor. Yongamızda ayrıca 1,79 GHz hızında çalışan dört adet verimli ARM Cortex-A510 çekirdeği de bulunuyor.

İlginç bir şekilde, gelecek yongaların çoğu, CPU bileşiminde benzer bir mimari kullanacak. Ancak, büyük fark GPU kısmında olacak. Örneğin Samsung’un Exynos 2200’de kullanacağı AMD‘nin mobil GPU’su, ışın izleme yetenekleri gibi üst seviye özelliklere sahip. Bu yüzden Qualcomm’un GPU tarafında büyük iyileştirmeler sunması gerekiyor.

Snapdragon 898

Qualcomm’un, Samsung’un sunduğu ürünlerle eşit olması için GPU’sunun performansını artırması gerekiyor. Adreno 730‘da performans artışı bekliyoruz ancak şu ana kadar kesin özellikleri açıklanmadı. Bu yonga setinde ayrıca daha hızlı ve stabil 5G bağlantısı için Snapdragon X65 5G modem de bulunacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.