Akıllı Telefon Kasım 5, 2021 14:55

Lenovo Snapdragon 898 Kullanımında Xiaomi’ye Çalım Atabilir

Lenovo Snapdragon 898 işlemcisinin kullanan ilk üretici olabilir. Şu ana kadar ki gelişmeler ilk telefonun Xİaomi 12 olacağı yönündeydi.
Lenovo Snapdragon 898 Kullanımında Xiaomi’ye Çalım Atabilir

Qualcomm, 4nm üretim sürecine sahip Snapdragon 898 işlemci birimini aralık ayında düzenleyeceği bir etkinlikte duyuracak. Qualcomm ve Xiaomi arasındaki sıkı ilişkiler göz önüne alındığında Snapdragon 898’in ilk olarak Xiaomi 12 modelinde kullanılması bekleniyor. Geçmiş döneme baktığımızda Qualcomm’un yeni nesil işlemcilerini kullanan ilk üretici genelde Xiaomi oluyor. Fakat Snapdragon 898 için bu defa Lenovo ‘nun ismi öne çıktı.

Qualcomm’un daha önceki iki önemli işlemcisi ilk kez farklı üreticilerce benimsendi. Örneğin Snapdraogn 855 ilk olarak Lenovo Z5 Pro GT, Snapdragon 870 ise ilk kez Motorola Edge S modellerinde kullanıldı. Snapdragon 898’nun kullanım sürecinde de benzer bir durum yaşanabilir.

Qualcomm Snapdragon 898

Çinli Mydrivers sitesine göre Lenovo, Snapdragon 898’lı bir telefon hazırlığında ve telefon aralık ayında önce çıkış yapabilir. Tabii ülkemiz özelinde değerlendirdiğimizde Xiaomi 12 Türkiye’de satışa sunulacağı için ilgimizi daha fazla çekiyor.

Snapdragon 898’in bazı özelliklerinden söz etmek gerekirse; benchmark verilerine göre işlemcide performansı belirleyen X2 çekirdeği 3.09 GHz saat hızına erişebiliyor.  4nm üretim sürecinde geliştirilen işlemcide buna ek olarak 3 adet yüksek performanslı Kryo 780 (Cortex-710) ve dört enerji verimliliği sağlayan Cortex-510 (2 + 2) çekirdek yer alacak. Çekirdeklerin hepsi 64-bit V9 mimarisine dayanmaktadır.

Snapdragon 898 ayrıca Adreno 730 grafik yongası, Spectra görüntü işlemcisi ve dört kanallı LPDDR5 RAM desteği ile gelecek. Yeni nesil işlemci 4nm üretim sürecinde Samsung dökümhanelerinde üretilecek. Gelecek yılla birlikte üretim sürecine TSMC de dahil edilecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.