Facebook Kasım 3, 2021 13:20

Facebook Yüz Tanıma Özelliği için İlginç Karar Aldı

Meta'nın çatısı altında yer alan Facebook yüz tanıma özelliği için ilginç karar aldı. Tartışmaların odağında olan özellik artık yok.
Facebook Yüz Tanıma Özelliği için İlginç Karar Aldı

Yüz tanıma teknolojisi şimdi her zamankinden daha tartışmalı hale gelmişti. Avrupa Parlamentosu kısa süre önce teknolojinin kamusal alanlarda kullanımının yasaklanması için bastırdı ve ACLU gibi kuruluşlar uzun süredir buna karşıydı. Artık Facebook bile teknolojiden geri adım atıyor. Facebook yüz tanıma özelliğini devredışı bırakma kararı aldı. Ayrıca sistemde kayıtlı olan 1 milyardan fazla yüz modellemesi de silinecek.

Bu değişiklikten önce Facebook, kullanıcıların kullanıcı tercihleri ​​menüsünde uygun ayarı açarak yüz tanımayı seçmelerine izin vermişti. Bunu yaptıktan sonra Facebook, yüzünüzü aramak için yüklediğiniz fotoğrafları ve videoları tarıyor ve ardından ek işlevleri etkinleştirmek için kullanabileceği bir şablon oluşturuyordu.

Örneğin platform, fotoğraflarda veya videolarda göründüğünüzde ancak etiketlenmediğinizde size haber verebilir veya hatta başka biri sizin benzerliğinizi kullanarak bir Facebook profili oluşturmaya çalıştığında sizi bilgilendirebiliyordu. Teknoloji, fotoğrafları sesli olarak tanımlayabildiğinden, kör veya görme engelliler için de bir amaca hizmet ediyordu.

Alınan yeni karar sonrası mevcut tüm yüz tanıma şablonları sunucularından temizlenecek ve yukarıdaki özellikler devre dışı bırakılacak. Facebook, bu şablonların, kaydolan kullanıcı dışında hiç kimseyle paylaşılmadığı konusunda da ısrar ediyor.

Facebook Yüz Tanıma

Facebook’un mantığına gelince, bu hareket saf pragmatizmden doğmuştur. Şirket rüzgarın hangi yönden estiğini görebiliyor ve hatta blog yazısında yüz tanıma teknolojisinin bir bütün olarak kullanımıyla ilgili “artan endişe” olduğunu belirtiyor.

Konuyla ile ilgili açıklama yapan Facebook, “Yüz tanıma teknolojisinin toplumdaki yeri hakkında pek çok endişe var ve düzenleyiciler hala kullanımını yöneten net bir kurallar dizisi sağlama sürecinde. Bu devam eden belirsizliğin ortasında, yüz tanıma kullanımını dar bir dizi kullanım durumuyla sınırlamanın uygun olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.