Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 3, 2021 19:51

5D Optik Diskler, 500 TB Veriyi Evrenin Yaşı Kadar Saklayabilecek!

Son yıllarda üretilen 5D optik diskler, yeni bir geliştirme ile 500 TB'a varan verileri milyarlarca yıl saklayabilecek. İşte detayları.
5D Optik Diskler, 500 TB Veriyi Evrenin Yaşı Kadar Saklayabilecek!

Artık klasik harddisklerin unutulma vakti geldi ve geçiyor. Araştırmacılar, yüksek tekrarlamalı lazer yazılarını silika cam malzemelerle birleştiren, 500 TB’a kadar depolayabilen avuç içi boyutunda 5D optik disk geliştirdiler. Neredeyse CD boyutunda olan bu cam 5D optik diskler ile verilerimizi milyarlarca yıl saklayabileceğiz.

Arşivler Artık 5D Optik Cam Diskler Üzerinde Sonsuza Kadar Saklanabilecek

Bilim insanları gelecek nesillere veri depolamak için uzun ömürlü bir arşiv çözümü bulmaya çalışıyor ve bu alandaki en iddialı çözüm ise İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nin bir araştırma ekibinden geliyor. 500 TB verinin CD boyutunda bir cam diske yazılmasına izin verebilecek bir “5D” veri depolama teknolojisi. Bu diskler yaklaşık 1.000 derece santigrata kadar olan sıcaklıklara dayanabilecek ve oda sıcaklığında bozulmadan 13,8 milyar yıl varlığını koruyabilecek.

5D depolama teknolojisi düşük yazma hızları sebebiyle geliştirilmesi şu anlık zor bir teknoloji ancak Southampton’daki araştırmacılar femtosaniye lazer tekniğini kullanarak bu sorunu aştılar.

5D Optik Disk

Ekip, yeni tekniği kullanarak yaklaşık %100 okuma doğruluğu ile geleneksel CD boyutunda bir silika cam disk üzerine 5 GB metin verisi yazabildi. Araştırmacılar bu disklerin 500 TB veriyi depolayabileceğini de aktardı. Yazma hızları da yaklaşık 230 KB/s olarak ölçüldü. Bu durum kulağınıza yavaş gelebilir ancak 5D optik depolama teknolojisi yüksek hızlara şu anlık izin vermiyor ve teknolojinin geliştirilmesi için büyük çaba veriliyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.