iOS Kasım 2, 2021 12:23

Apple Yüzünden Sosyal Medya Feci Zarara Uğradı

Apple, iOS işletim sisteminde sunduğu Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliği ile sosyal medya devlerini çok ama çok üzdü. İşte detaylar.
Apple Yüzünden Sosyal Medya Feci Zarara Uğradı

Facebook, Apple’ın kullanıcılara verilerinin nasıl toplandığını kontrol etmelerini sağlayan Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) politikalarının geliştiricileri ve reklamcıları için felakete yol açacağı konusunda uyardı. Audience Network platformundan elde edilen gelirde ihtiyatlı bir şekilde yüzde 50’lik bir düşüş tahmin ediyor. Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliği ile kullanıcılarının verilerini korurken, sosyal medya devlerinin gelirlerini düşürdü.

Financial Times, Nisan ayında Apple‘ın ATT planlarının tam olarak uygulanmasının ardından Facebook, Snapchat, Twitter ve YouTube’un iki çeyrekte toplam 9.85 milyar dolar kaybettiğini bildirdi . Yaklaşık 10 milyar dolar önemli bir düşüş olarak gösteriliyor.

Adtech şirketi Lotame’e göre, büyüklüğünün doğası gereği Facebook, reklam geliri payının büyük çoğunluğuna sahip olduğundan, en büyük parasal darbeyi aldı. Ancak, sadece yüzde 13,2’lik bir düşüş oldu. Snapchat ayrıca yüzde 13,2’lik bir darbe aldı. Facebook’a göre çok daha küçük bir şirket olan Snapchart bu yüzden muhtemelen etkileri daha da kötü hissetti. YouTube ve Twitter, sırasıyla yüzde 7,7 ve 7,4 oranında daha küçük reklam gelirlerinde düşüşler gördü.

Apple’ın kullanıcılarının verilerini korumak için bu özelliğinden geri adım atmayacağı hatta iOS 15.2 güncellemesi ile bunu bir adım ileriye taşıyacağı söyleniyor. Gizlilik denilince akla ilk gelen firma olan Cupertinolu teknoloji devi, sosyal medya devlerinin kafasına göre kullanıcıların verilerini toplamanın önüne geç de olsa geçti. Android cephesinden henüz böyle bir hamlenin gelmediğini belirtelim.

Teknolojinin ilerlemesinde en önemli etken önümüzdeki süreçte bana göre gizlilik olacak. Bu konuda Google’ın da elini taşın altına koyacağını ve Android 13 güncellemesi ile gizlilik konusunda önemli aksiyonlar alacağını düşünüyorum.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.