Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 1, 2021 16:56

Google Pixel 6 Pro Galaxy S21 Ultra ve Honor 50 Kozlarını Paylaştı

Son dönemin en çok konuşulan telefonları Google Pixel 6 Pro, Galaxy S21 Ultra ve Honor 50 kozlarını paylaştı. İşte batarya karşılaştırması.
Google Pixel 6 Pro Galaxy S21 Ultra ve Honor 50 Kozlarını Paylaştı

Akıllı telefon sektöründe hareketlilik tam gaz devam ediyor. Bu yarışa Android cephesinde Google da ortak olmuştu. Google Pixel 6 Pro ile amiral gemisi segmentine göz kırpan teknoloji ve internet devi, sunduğu özellikler ile dikkat çekmeyi başarmıştı. Ancak bu modelde kullanılan hızlı şarj biraz eleştirilmişti. Bu eleştirilerin ne kadar doğru olduğu bugün yapılan Google Pixel 6 Pro Galaxy S21 Ultra ve Honor 50 karşılaştırması ile ortaya çıktı.

Google Pixel 6 Pro, Galaxy S21 Ultra ve Honor 50! Hangisi daha hızlı şarj oluyor?

Yapılan testlere göre Google’ın yeni canavarı 15 dakika içerisinde bataryanın yüzde 24’ünü doldurabildi. Galaxy S21 Ultra ise yüzde 30’a kadar dolum yapabildi. Huawei’den ayrılan Çin’in yükselen yıldızı Honor ise aynı süre zarfında tam yüzde 57 dolum gerçekleştirdi.

Bu süreçte şarj başladıktan 30 dakika sonra Pixel 6 Pro yüzde 47, Samsung Galaxy S21 Ultra  yüzde 60ve Honor 50 yüzde 92’ye kadar şarj oldu.

Honor 50, 37 dakikada tamamen şarj oldu. 45 dakikada Pixel 6 Pro yüzde 66 şarj olurken, Samsung Galaxy S21 Ultra ise 45 dakikada yüzde 83 şarj oldu. Hızlı şarj teknolojilerinde bariz bir şekilde Çinli üreticilerin bir adım önde olduğunu biliyorduk. Ancak bu denli farkın olması diğer telefon üreticileri için hiç olumlu bir haber değil. Samsung, önümüzdeki yıl tanıtacağı Galaxy S22 ailesinde muhtemelen 33W hızlı şarja yer verecek. Rakipleri 120W hızlı şarjı denerken Samsung’un daha düşük watt sunması firmanın tepki çekmesine neden olabilir.

Batarya teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sayesinde Çinli üreticiler 120W hızlı şarjın da üzerine çıkmak istiyor. Ancak asıl öncelikli hedef 120W’ı kablosuz şarjda görebilmek. Çin hükümeti maalesef ki güvenlik sebebiyle hızlı şarjı ülkesinde 50W ile sınırlandırıyor. Muhtemelen 120W’a çıkılabilirse bu şarj desteğini sadece Avrupa ve Türkiye pazarında göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.