Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 1, 2021 17:50

Apple PlayStation, Xbox ve Nintendo ile Rekabet Ediyormuş! Güldük!

Apple'dan çok ilginç bir açıklama geldi. Apple oyun sektöründe PlayStation, Xbox ve Nintendo ile rekabet ediyormuş. İşte detaylar.
Apple PlayStation, Xbox ve Nintendo ile Rekabet Ediyormuş! Güldük!

Oyun platformları olarak Apple ürünleri, Sony Playstation, Microsoft Xbox ve Nintendo’nun rakipleri konumunda görülüyormuz. Bunu biz demiyoruz. Bizzat Apple’ın ta kendisi söylüyor. Şirket bunu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yönelik bir belgede duyurdu. Daha önce rakipleri olarak akıllı telefon pazarında Google Android, PC pazarında ise Microsoft Windows olarak adlandırıyordu.

Apple’ın rakipleri Epic Games davasında önemli bir konuydu. Duruşmada Apple , Fortnite’ın da sunduğu diğer platformlarla rekabet ettiği için tekel olmadığını belirtiyor. Ancak o sırada şirket, SEC’e belgeleri sunarken konsolları rakip ürünler olarak henüz belirtmemişti.

Sonunda yargıç, Apple’ın piyasada tekel olmadığına karar verdi. Ancak şirkete diğer ödeme sistemlerine erişim açmasını emretti. Epic Games denemesindeki belgelere göre, tüm App Store gelirlerinin yaklaşık yüzde 70’i oyun uygulamalarından geliyor ve uygulama mağazası kullanıcılarının yüzde 10’u gelir elde ediyor.

Apple’ın yeni ürünleri, oyuncuların takdir ettiği özellikleri giderek daha fazla destekliyor. Örneğin, iPhone 13 Pro ve MacBook Pro 120 Hz ekranlar ile geldi. Bu çözümün uyarlanması hem akıllı telefonlarda hem de dizüstü bilgisayarlarda hemen gerçekleşmese de. CNBC’nin analizine göre, App Store satışları 2020’de 64 milyar doları aştı.

Oyun

Şirket, oyunlardan Microsoft, Nintendo, Activision Blizzard ve Sony’nin toplamından daha fazla gelir elde ediyor. Ancak Cupertinolu firma, yatırımcıları uygulama mağazasında değişiklik yapmak zorunda kalabileceği konusunda uyardı. Bu da indirme sayısını azaltacaktır. Ayrıca komisyonu düşürmesi gerekecek; şimdi ücretli yazılımlar, uygulamalarda satın almalar ve abonelikler için yüzde 15’ten yüzde 30’a çıktı.

App Store, Apple’ın hizmet işini ifade eder. 2021 mali yılı için, tüm yönden elde edilen gelir 68.43 milyar dolardı. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 27 daha fazla. Uygulamalara ek olarak, hizmet hattı abonelikleri, uzatılmış garantileri ve reklamları içeriyor. Şirkete göre büyüme, reklam, App Store ve bulut hizmetlerinden kaynaklanıyor.

Böyle rakamlara baktığımızda evet Cupertinolu firma PlayStation, Xbox ve Nintendo ile rekabet ediyor gibi görünebilir. Ancak bu platformlar arasındaki oyunların kalitesi ortada. Mobil cihazlarda hala AAA grafikli dev bütçeli yapımları göremiyoruz. Bu yüzden Apple’ın oyun devleri ile kalite bakımından rekabet etmesi imkansız.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.