Otomobil Ekim 31, 2021 20:57

Toyota Elektrikli bZ4X SUV Aracı ile Bir İlke İmza Atıyor!

Elektrikli araç sektörü hızla gelişirken Toyota tamamen elektrikli SUV aracı bZ4X'i tanıttı. İşte arabanın detaylı özellikleri karşınızda.
Toyota Elektrikli bZ4X SUV Aracı ile Bir İlke İmza Atıyor!

Japon otomobil devi Toyota, artık elektrikli araç üreticileri grubuna nihayet dahil oldu. Daha önce konsept modelini piyasaya sürmüştü ancak şimdi bZ4X adlı ilk tamamen elektrikli otomobilini piyasaya sürerek bir ilke imza attı.

Toyota bz4X Etkileyici Özellikleri ve Agresif Tasarımıyla Dikkat Çekici

Şirket şimdi tamamen elektrikli SUV olan bZ4X’în teknik özellikleri açısından daha fazla bilgiye erişmemize olanak sağladı. Konsept tanıtımı sırasında yansıtıldığı gibi “bZ”nin anlamı “beyond zero” yani sıfırın ötesinde anlamına geliyor. Bu isim de diğer elektrikli araçları için yan markası olacak.

Toyota bz4x

Araç güncellenmiş özellikleri ve keskin hatları ile agresif bir tasarımı da yansıttığını da belirtelim. Dört tekerlekli çekiş versiyonu için 460 km menzile sahip 71,4 kWh’lik bir pil takımı mevcut. Önden çekişli versiyonu ise 500 km menzile sahip 150 kW’lik tek bir motor bulunuyor.

Birçok etkileyici özellikle donatılan araç, çift yönlü şarj etme yeteneğine de sahip. Aracın çatısında opsiyonel güneş paneli bulunuyor ve arabaya yılda yaklaşık 1.800 km menzile eş değer elektrik gücü üretebilecek.

Diğer bir opsiyon ise daha iyi görüş için kanat şeklindeki bir direksiyon simididir. Tek hareketle kavrama sağlayabilen bir kablo yönlendirme sistemine sahiptir. Ayrıca bz4X, zorlu sürüş koşullarında ve engebeli yollarda  Şerit Takip Yardımı sistemi ile dengeyi sağlamak için lastik hareketlerini de kontrol ediyor.

bZ4X elektrikli SUV ilk olarak 2022’nin ortalarında Toyota’nın iç pazarında piyasaya sürülecek. bZ4X’in fiyatlandırması ve küresel kullanılabilirliği hakkında daha fazla ayrıntının daha sonra açıklanması bekleniyor. Gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.