Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 30, 2021 19:53

Xiaomi, Apple, Samsung! Kazanan Kim?

Telefon satışlarında son durum belli oldu. Xiaomi, Apple ve Samsung arasındaki çekişmenin son durumunda bakalım zirve değişti mi?
Xiaomi, Apple, Samsung! Kazanan Kim?

Akıllı telefon pazarı bildiğiniz gibi koronavirüsün etkisi ile çalkantılı bir sürece girmişti. Bu süreçte insanlar işlerinden olmuş ve haliyle harcamalarını kontrol altına almaları gerekmişti. Yaşanan bu kötü günlerin yavaş yavaş geride kalması ile telefon pazarında hareketlilik başladı. Xiaomi, Apple ve Samsung arasında süren zirve yarışında bakalım son durum nasıl ve kimin lehine şekillenmiş?

Canalys analistleri, üçüncü çeyrek için akıllı telefon pazarına ilişkin bir rapor yayınladı. Analize göre sarf malzemeleri yüzde 6 azalarak 348 milyon adede geriledi. Bu rapora göre; Güney Koreli Samsung, 69,4 milyon akıllı telefon satarak liderliğini sürdürdü. Ancak sevkiyatları yüzde 13 yani pazar ortalamasından daha fazla düştü.

Bu süreçte ikinci sırayı geri kazanan Apple, sevkiyatlarını yüzde 13 artırarak 49.2 milyon akıllı telefona çıkardı. Ancak, Xiaomi çok geride değil. Şirket, bir önceki yıla göre yüzde 7 daha az olan 44 milyon cihaz sattı. Bu sayede Xiaomi’nin üçüncü sıradaki konumu kesinleşti.

apple xiaomi samsung

İlk beşte ayrıca sırasıyla 36,7 ve 34,2 milyon akıllı telefon satan Oppo ve Vivo yer alıyor. OPPO yüzde 18’lik artış ve Vivo da yüzde 8’lik bir artış yaşamayı başardı. Huawei’nin ağır darbe alması görünüşe göre OPPO ve Vivo’ya yaramış gibi görünüyor. Analistler, Apple’ın satışları önemli ölçüde artırabilmesi sayesinde iPhone 13 serisinin mükemmel satış başlangıcına dikkat çekiyor.

iPhone 13‘ün satış rakamları sayesinde Apple ile Xiaomi’nin arası açılacak gibi görünüyor. Ancak Aralık ayında tanıtılacak olan Xiaomi’nin amiral gemisi kartların yeniden dağıtılmasını sağlayabilir.

2022 yılı firmalar için kritik öneme sahip. Önümüzdeki yıl telefon pazarında çok fazla haraketlilik ve çeşitlik göreceğiz gibi görünüyor. Bakalım önümüzdeki yıl zirveyi Samsung’dan alabilecek olan bir cengaver çıkacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.