Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 30, 2021 17:57

Apple Artık Dünyanın En Pahalı Şirketi Değil

iPhone satışları ile dünyanın en pahalı şirketi olan Apple, tahtını Microsoft'a kaptırdı. Microsoft son dönemde resmen şaha kalktı.
Apple Artık Dünyanın En Pahalı Şirketi Değil

Teknoloji devi Apple hisselerini dün yüzde 3.7 düşerek piyasa değerini 2.42 trilyon dolara çıkardı. Bu, Microsoft’un dünyanın en değerli şirketi olması için yeterliydi. Microsoft’un şu anda 2.49 trilyon dolarlık bir piyasa değeri var ve Apple’ın değeri 2.48 trilyon dolar.

Cupertinolu firmanın yüzü dördüncü çeyrek finansal raporları ile yine de gülüyor. Mali rapor, Apple’ın dördüncü çeyrek net satışlarının geçen yılın aynı döneminde 64.698 milyar dolardan yüzde 29 artarak 83.36 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Ayrıca firma 20.551 milyar dolar net gelir elde etti. Geçen yılki 12.673 milyar dolarlık karla karşılaştırıldığında, bu Apple için önemli bir artış. Ancak Apple’ın geliri Wall Street analistlerinin beklentilerinin altında kaldı.

CEO Tim Cook gelirdeki düşüşün nedenini açıkladı. Cook’a göre, asıl sebep iPhone, iPad ve MacBook’ların eksikliğinde yatıyor. Yonga seti sıkıntısı nedeniyle, Apple’ın iPhone 13’ün üretimini keseceği yönünde haberler geldi.

Microsoft’un en son mali raporu, şirketin ilk mali çeyrekteki toplam gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 45.3 milyar dolar olduğunu gösterdi. Amerikalı üretici ayrıca geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artışla 20.5 milyar dolar net kar açıkladı. Microsoft’un ilk çeyrek geliri ve kazancı analistlerin beklentilerini aştı ve üç aylık karı ilk kez 20 milyar doları aştı.

Tim Cook

Microsoft’un gelirlerini artırmasında Xbox’ın da etkisi çok büyük. Game Pass sayesinde şaha kalkan Microsoft, önümüzdeki yıllarda Windows 11 ile de gücüne güç katacak. Microsoft’un asıl belirleyen noktası 2022’nin ilk yarısında açıklanacak olan mali raporları olacak. Firma bu sefer Apple’la olan farkı iyice açacak gibi görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.