Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 30, 2021 18:22

AMD EPYC Zen 5 İşlemciler Olağanüstü Çekirdek Sayısıyla Gelecek!

Şirketin yeni canavar server işlemcileri olacak AMD EPYC Zen 5 işlemcileri olağanüstü çekirdek sayısıyla rakip tanımayacak. İşte detaylar.
AMD EPYC Zen 5 İşlemciler Olağanüstü Çekirdek Sayısıyla Gelecek!

Şirketin yeni server işlemcisi AMD EPYC Zen 5 Turin serisi ile ilgili ayrıntılar yeni sızıntılarla gündeme çıktı. Yeni Zen mimarisi tarafından destkleenen ilk sunucu yongalarından bekleyebileceğimiz yeni nesil EPYC TDP değerleri ve çekirdek sayıları hakkında konuşuyor.

AMD EPYC Zen 5 Turin Server İşlemcileri, 256 Çekirdek ve 600W TDP’ye Sahip Olması Söylentilerde!

Torino kod adlı AMD 5. Nesil Zen EPYC Turin ailesi, Genoa serisini yerini alacak ve SP5 işlemci platformu ile uyumlu olacak. Torino çip serisinde daha önce görmediğimiz paket tasarımları da kullanılabilir. İşlemcinin önbellekleri de 3D Chiplet teknolojisinin bir evrimi olacak. İçerisinde birden fazla CCD ve önbellek yığını olabilmesi de söylentilerde.

AMD EPYC Zen 5

EPYC Turin işlemcilerinin iki varyantta gelmesi bekleniyor. Birincisi 192 çekirdekli ve 384 iş parçacıklı ve ikincisi de 256 çekirdekli ve 512 iş parçacıklı olacak. AMD’nin bu çekirdek sayılarını vermesi gerçekten de boyutların ötesinde bir güç sunacak. Önceki son server işlemcileri olan Bergamo ve Cenova serisine göre 2 kat çekirdeğe sahip olacaklar.

Güç tüketimlerine gelirsek öncelikle işlemcilerin TSMC 3nm üretim teknolojisine sahip olacağını belirtelim. EPYC Turin işlemcilerin de 600W maksimum güç çekecek. Bu EPYC Turin işlemcilerin 2023’ten önce piyasaya çıkması beklenmiyor ve tahminlerde 2024 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceği mevcut. Yeni gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.