Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 29, 2021 15:32

iPhone Hacklendi! Bilgiler Sızdırıldı!

Hacklenmez denilen iPhone bu sefer sert kayaya çarptı. Pegasus yazılım bu sefer gazeticileri hedef aldı ve gizli bilgileri sızdırdı.
iPhone Hacklendi! Bilgiler Sızdırıldı!

Bildiğiniz gibi Apple, iOS’un dünyadaki her kullanıcıya sunduğu güvenliği ve gizliliği her zaman ilk sıraya koyuyor. Bu iyi bir şey olsa da, iPhone’un Pegasus’unki gibi büyük ölçekli saldırılara karşı bağışık olmadığını belirtelim. Ben Hubbard adlı bir New York Times muhabiri, birkaç hükümet yetkilisini ve gazeteciyi hedef alan Pegasus’un kurbanı oldu. Hacklenemez denilen iPhone maalesef ki bu yazılım ile kolayca hacklenebiliyor.

iPhone Pegasus yazılımının kurbanı oldu

Bu yaz Fransız hükümetinin beş bakanını hedef alan casus yazılım Pegasus, birkaç ay sonra konuşulmaya devam ediyor. New York Times muhabiri Ben Hubbard, dünya çapında birkaç iPhone kullanıcısını hedef alan saldırının hedefi olduğunu açıkladı. Orta Doğu haberlerinde uzmanlaşan ve çoğu zaman New York Times’da yayınlanmadan önceki günlerde özel haberlere sahip olan Hubbard, Pegasus casus yazılımının arkasındaki bilgisayar korsanları için mükemmel bir hedef gibi görünüyordu.

Pegasus yazılımı sayesinde saldırganlar, New York Times tarafından devam eden soruşturmaların alt ve sırlarını herkesten önce öğrenebildi. Bilgilerin sızmasına neden olan Pegasus yazılımı konusunda artık Apple’ın bir hamle yapması gerekiyor. Aksi durumda gazetecilerden elde edilen bilgiler ulusları tehdit altına alabilir.

Bilmeyenleriniz için Pegasus, bilginiz olmadan iPhone’unuza kendini yükleyen bir casus yazılımdı. Bu saldırıyı gerçekleştirmek için sadece bir ağ geçidine ihtiyacı var. Gazeteciye göre, bilgisayar korsanları (Suudi Arabistan’dan geliyor) WhatsApp veya klasik bir SMS yoluyla gönderilen bir mesaj kullanıyor.

Normalde, casus yazılımların iPhone’unuza yüklenmesi için; sizi yazılımı yüklemeye başlayan bir web sayfasına yönlendiren bir bağlantıya tıklamanız gerekir. Ancak Pegasus çok yenilikçi ve çağının çok ilerisinde. Linke tıklamaya bile gerek yok. Mesaj teslim edilir ve içerik iPhone tarafından indirilir yüklenmez, casus yazılım yüklemesi otomatik olarak başlar.

Apple’ın ne zaman Pegasus açığını kapatacağı bilinmiyor. iOS güncellemeleri bu yazılımın kullanılmasını engelleyemiyor. Bakalım bu konu hakkında nasıl bir aksiyon alınacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.