Intel Ekim 29, 2021 13:52

Intel 12. Nesil Alder Lake İşlemcilerini Tanıttı! Apple Şok!

Apple M1 serisi yongalarından sonra Intel'in hamlesi belli oldu. Intel 12. Nesil Alder Lake işlemcileri ile Apple'a göz dağı veriyor.
Intel 12. Nesil Alder Lake İşlemcilerini Tanıttı! Apple Şok!

Aylarca süren sızıntılar ve söylentilerin ardından Intel, nihayet Alder Lake kod adlı Intel 12. Nesil Alder Lake işlemcilerini tanıttı. Bu yeni nesil CPU’lar, Intel’in performans hibrit mimarisini kullanacak ve Intel 7 süreci üzerine inşa edilecek. 12. nesil ailenin tamamı toplam 60 işlemciden oluşacak.

Intel 12. Nesil Alder Lake özellikleri nasıl?

Başlangıç ​​olarak Intel, 4 Kasım 2021’de kilitsiz 6 yeni masaüstü işlemciyi piyasaya sürecek. Bu yongalar, Intel’in hibrit mimarisini kullanan ilk yongalar olacak. Performans çekirdekleri (P çekirdekleri) ve Verimli çekirdeklerin (E çekirdekleri) bir kombinasyonunu kullanacak. 12. Nesil Core işlemcilerin bir özelliği, işletim sistemini doğru zamanda doğru çekirdeğe yerleştirmek için yönlendirerek iki yeni çekirdek mikro mimarisinin sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmasını sağlayan Intel Thread Director teknolojisi oluyor.

Intel 12. Nesil Alder Lake

Intel 7 süreci üzerine inşa edilen bu işlemciler 4800MT/sn’ye kadar DDR5 bellek, 16 şeride kadar PCIe 5.0 teknolojisi, 30MB’a kadar Intel Smart Cache (L3) ve 14MB L2 önbellek gibi bir dizi yeni teknolojiyi destekleyecek. Ayrıca Wi-Fi 6E, Thunderbolt 4 desteği ve Intel UHD Graphics 770 olarak adlandırılan entegre grafik birimi de bu işlemcide yer alacak.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Intel, 4 Kasım 2021’de başlamak üzere 6 işlemci piyasaya sürecek. Bunlar Core i5 CPU’lardan Core i9 CPU’lara kadar çeşitlilik gösterir ve en üstte amiral gemisi Core i9-12900K’ya kadar çıkacak. Hiper iş parçacıklı 8 P-çekirdeği ve 8 E-çekirdeği içeriyor ve maksimum 5,2 GHz artırma frekansını destekliyor.

6 yeni 12. Nesil Intel Core masaüstü işlemcisi, şimdi katılımcı OEM’ler, kanal ortakları ve perakendecilerden ön sipariş vermek için hazır görünüyor. Bu işlemcilerin Fiyatı 264 dolardan başlayıp 589 dolara kadar çıkacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.