TSMC Ekim 28, 2021 16:52

TSMC N4P Üretim Teknolojisi ile Yonga Setleri Çok Güçlenecek

5nm teknolojisinde performansı artırmayı hedefleyen TSMC N4P üretim tekniği resmi olarak açıklandı. İşte gelişmenin detayları.
TSMC N4P Üretim Teknolojisi ile Yonga Setleri Çok Güçlenecek

TSMC N4P adlı 5nm yonga seti üretim tekniğinin performans odaklı bir yükseltmesini duyurdu ve aynı litografide üreticinin silikon ailesinin üçüncü büyük yükseltmesi olarak hizmet edecek. Tayvanlı dev, 5nm üzerinde çeşitli iyileştirmeler vaat etti.

TSMC, N4P Teknolojisi ile N5’e Göre %11 Performans ve %22’ye Varan Verimlilik Artışı Sunuyor

5nm teknolojisinin orijinal üretim tekniği olan N5’e göre N4P, performans artışı ile öne çıkacak. Verimlilikte de ileriyi hedefleyen yeni çip üretim teknolojisi yeni 5nm çiplerde kullanılacak.

TSMC’nin N4P teknolojisini tanıtmasının önemli bir nedeni silikon gofreti üretimini artırmaktır. Şirket, bu yeni üretim tekniğinin süreç karmaşıklığını azalttığını ve silikon gofretinin çevrim süresini iyileştirdiğini ve bunun da daha uıcuz bir üretim süreci ile sonuçlandığını belirtiyor.

TSMC

Çip sıkıntısı sebebiyle de bu tekniğe gidildiğini belirten şirket, Apple gibi ortaklarını bu haberi ile sevindirdi. Qualcomm gibi diğer yonga seti üreticilerinin de mevcut durum nedeniyle Samsung ile ittifak kurduğu da söyleniyor.

TSMC’nin 2022’nin ikinci yarısına kadar N4P’deki ilk çiplerini yayınlaması bekleniyor. Bu gelişme ile Apple’ın A16 Bionic çipinin 4nm değil, N4P üretimin teknolojisinde seri olarak üretilebileceğini de çıkarabiliriz. Ne olursa olsun, N4P N5’e göre daha iyi bir gelişme sağlayacaktır. TSMC ve yeni gelişmeleri için sıkı takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.