Apple Ekim 28, 2021 18:56

iOS 15.2 ile iPhone’lar Çok Gizli Olacak

Apple, geliştiricileri için iOS 15.2 Beta 1 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme iPhone'ları daha gizli hale getirecek.
iOS 15.2 ile iPhone’lar Çok Gizli Olacak

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1’i uyumlu cihazlara sunduktan kısa bir süre sonra, Apple şimdi iOS 15.2 sürümünü test kullanıcıları ve geliştiriciler için yayınladı. Bu güncelleme, iOS 15’in ilk sürümünde bulunmayan bazı vaat edilen özellikleri getirmeye odaklanıyor.

En dikkat çekici olanlardan biri, belirli uygulamaların son yedi gün içinde konum, fotoğraflar, mikrofon, kişiler ve kamera gibi özel bilgilerinize ne sıklıkla eriştiğini izlemenize olanak tanıyan Uygulama Gizliliği Raporu oluyor. Bu özellik, arka planda diğer alan adlarıyla iletişim kuran uygulamaları da takip ediyor.

iOS 15.2

Acil SOS veya Otomatik Arama güncellendi ve önceki 3 yerine güç düğmesi ve ses düğmesi aynı anda 8 saniye basılı tutularak acil arama başlatılabiliyor. Bunu güç düğmesine birden çok kez hızlıca basarak da yapabilirsiniz. Ayrıca Bildirim Özeti artık kart stili görünümüyle daha düzenli görünüyor.

Son olarak, sistemin kaynak kodu, Apple’ın bir çocuğun Mesajlar uygulamasını iPhone, iPad ve Mac’te izleyen ve cinsel içerikli içerik gönderildiğinde veya alındığında ebeveynleri uyaran İletişim Güvenliği özelliğini uyguladığını gösteriyor. Yazılım, bu tür içeriği analiz etmek ve tanımak için cihaz üzerinde makine öğrenimini kullanır. Böylece dışarıdan gözetleme veya paylaşım olmaz.

Apple’ın bu yeni güncellemesini 2 ay test etmesi ve Aralık ayında herkesin indirimine sunması bekleniyor. Güncelleme ve yenilik konusunda sınır ve rakip tanımayan Apple, görünüşe göre iOS 15’e önümüzdeki süreçte yeni özellikler eklemeye devam edecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.