Telegram Ekim 27, 2021 13:56

Telegram ile Para Kazanabileceksiniz! Nasıl Mı?

WhatsApp'ın en büyük rakibi Telegram, para kazanma seçeneğini duyurdu. Kanal sahipleri artık para kazanmaya başlayabilecek.
Telegram ile Para Kazanabileceksiniz! Nasıl Mı?

WhatsApp’ın gizlilik politikasındaki değişikliği sırasında kullanıcılar platformu terk etmeye başlamış ve Telegram’ı keşfetmişti. Kısa süre içerisinde kullanıcı sayısında patlama yaşanan Telegram, bugün kanal sahipleri için sevindiren haberi paylaştı. Mesajlaşma uygulaması, kendi reklam platformunu tanıttı. Bu müjdeli haber resmi olarak promo.telegram.org sayfasında açıklandı.

Telegram para kazanma özelliği ile kullanıcıların yüzünü güldürecek

Yapılan açıklamalara göre Telegram’daki sponsorlu mesajlar, 1000’den fazla abonesi olan büyük, halka açık birden çok kanalda kullanılabilecek. Reklam mesajları 160 karakterle sınırlı olacak. Geliştiriciler, reklamları görüntülemek için hiçbir kullanıcı verisinin toplanmadığını veya analiz edilmediğini vurguluyor. Belirli bir kanalı görüntüleyen her kullanıcı aynı reklam mesajlarını görecek. Ayrıca, kullanıcıların bir reklam mesajını tıklayıp tıklamadığını izlen meyecek ve etkinliklerine göre profil oluşturulmayacak.

Reklamcılar, reklamlarının gösterileceği kanalların dilini ve yaklaşık temasını seçebilecek. Ayrıca belirli bir reklamın gösterileceği belirli kanalları seçebilir veya gösterilmeyeceği belirli kanalları ekleyebilirsiniz.

Telegram’ın yeni reklam özelliği şu anda test aşamasında. Ülkelere göre kademe kademe sunulacak olan bu reklam platformu WhatsApp‘a bir darbe daha indirecek gibi görünüyor. Özellikle reklamların kullanıcı verilerini toplamaması WhatsApp’ın elini biraz daha zayıflatacak.

Telegram

Türkiye pazarında reklam platformunun 2022 yılı içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor. Ancak Telegram’da hangi kanalların bu şartları karşılayacağını kestirmek şimdiden güç. WhatsApp’ın bu reklam hamlesine acilen bir cevap vermesi gerekiyor. Aksi durumda içerik üreticileri ve belirli bir kitleye sahip kullanıcılar Telegram’a daha fazla akın edecek.

Reklam konusunda veri toplayıp işlemeyi çok seven Facebook’un, eğer bu alana el atarsa Telegram’daki gibi şeffaf olmayacağını düşünüyoruz. Bu yüzden yine gizlilik isteyenler muhtemelen Telegram’a akın edecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.