Android Ekim 27, 2021 15:55

MediaTek İddia Ediyor: En Büyüğü Biziz!

MediaTek ile Qualcomm arasındaki çip savaşı kızışacak. Bugün MediaTek'ten dünyanın en büyük çip üreticisi biziz açıklaması geldi.
MediaTek İddia Ediyor: En Büyüğü Biziz!

MediaTek geçmişte ürettiği kötü optimize edilmiş ve aynı zamanda desteklenmesi zor yonga setleriyle hala uğraşıyor. Ancak şirketin yonga seti bölümünü yenilediğini kimse inkar edemez. Oyun, en yeni Helio çipleriyle ve özellikle Dimensity 5G çipleriyle değişti. Fiyat konusundaki rekabetçi politika sayesinde MediaTek’in Qualcomm karşısında bir anda şaha kalktığına şahitlik ettik.

MediaTek şaha kalktı!

Günümüzde Dimensity çipleri, geçmişe göre daha fazla kullanıcı ve ayrıca daha fazla şirket tarafından kullanılıyor. Uzun süredir Qualcomm ortağı olan OnePlus bile OnePlus Nord 2‘de ilk kez bir MediaTek’in yongasını kullandı. Bu Qualcomm’un aldığı en büyük darbelerden biri olarak tarihe geçti.

Şirketin bugün üçüncü çeyrek kazanç açıklamasına göre, MediaTek dünyanın en büyük yonga seti üreticisi haline geldi. Konu ile ilgili açıklama yapan firma; “Artık dünyanın en büyük akıllı telefon yonga seti üreticisiyiz. Kuzey Amerika’daki Android akıllı telefon pazar payımız 2021’de yüzde 35’i aşacak.” ifadesini kullandı.

Yonga seti devinin, üçüncü çeyrek karı 131.074 milyon dolara çıktı. Geçen çeyreğe göre yüzde 4.3 artış yaşayan firma büyüme konusunda yoluna tam gaz devam ediyor. Çeyrekten çeyreğe ve yıldan yıla daha yüksek gelirler, daha yüksek ürün özelliklerine geçişlerden veya tüm ana ürün gruplarına yönelik yüksek talepten yararlandı.

MediaTek

MediaTek, günümüzde pek çok müşterinin ilk tercihi olmayabilir. Ancak, akıllı telefon üreticilerinin tercihi haline geliyor. Örneğin yaklaşmakta olan Redmi Note 11 serisi, Dimensity çipleriyle gelecek. Yani Xiaomi bile artık MediaTek’e geçiş yapıyor diyebiliriz.

Kullanıcıların bu yonga setine güven duymamasının nedenlerinden biri, GPL uyumluluğu olmaması. Qualcomm GPL’e verdiği destek ile geliştiricilerin ve telefon üreticilerinin hala gözde firması konumunda. Bunun yakın gelecekte değişmesi ve MediaTek’in de GPL konusunda atılım yapması bekleniyor.

Önümüzdeki aylarda Dimensity 2000 serisini tanıtacak olan firma 2022 yılında amiral gemisi telefonların da içine girmeye başlayacak. Bakalım fiyat/performans canavarı olan MediaTek’e, Qualcomm’dan nasıl bir yanıt gelecek?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.