Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 27, 2021 23:07

Amerika China Telekom İçin Son Kararı Verdi! Sen de Bizimle Değilsin

Amerika China Telekom için oldukça ilginç bir karara imza attı. Peki şimdi ne olacak? China Telekom dükkanı kapatıyor mu?
Amerika China Telekom İçin Son Kararı Verdi! Sen de Bizimle Değilsin

Amerikan Hükumeti Trump sonrasında Çinli üreticilere ve hizmet sağlayıcıların faaliyetlerini durdurmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük GSM Operatörü konumundaki China Telekom Biden Hükumetinin yeni hedefi oldu. Bugün FCC yani Amerikan Federal İletişim Kurumu bir karar imza attı ve China Telekom‘un “Ulusal Güvenliği Tehdit Ettiği” gerekçesi ile Amerika’daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Amerika China Telekom için bu karara imza attı ve bu da açıkçası büyük bir sansasyon yaşanmasını sağladı. Zira Amerika’nın elinde bir delil yerine sadece bir gerekçe olduğunu görüyoruz.

Peki China Telekom Şimdi Ne Yapacak?

Konu çok yeni olduğu için henüz China Telekom yasal bir girişimde bulunmuş değil ama daha önce Xiaomi‘ye getirilen yasaklama sonrasında Xiaomi‘nin açtığı dava sürecinin aynısını China Telekom‘un da açmasını bekliyoruz. Amerika  Federal İletişim Kurumunun verdiği bu karar sonrasında China Telekom‘un 60 gün içinde tüm faaliyetlerini durdurması gerekiyor. Bu süre yeterli mi diye sorarsanız kesinlikle değil. Zira China Telekom‘un Amerika faaliyetlerine baktığımızda ciddi bir bulut tabanlı hizmeti sunduğunu görüyoruz.

Amerika China Telekom Faaliyetlerini Neden Durdurdu?

Bununla birlikte China Telekom Amerika’da tam 20 yıldır faaliyet gösteren bir üretici. Dünyanın en büyük GSM Operatörünün “Ulusal Güvenliği Tehdit Etmesi” bugün mü anlaşılmış? Bu da mahkemede sorulacak sorulardan birisi diye düşünüyoruz. FCC yani Amerikan Federal İletişim Kurumu yasal bir karar mı aldı yoksa bu karar da keyfi bir karar mı? Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Amerika ve Çin arasındaki “mega güç” soğuk savaşı Amerika’nın Çinli üreticileri yasaklaması ile devam ederken Çinli üreticilerin bu süreçten güçlenerek çıktıkları ise ortadaki bir başka detay.  Zira baktığınızda Amerika tarafından yasaklanan Huawei kendi işletim sistemi ve kendi marketi ile yepyeni bir başlangıca imza attı. Bununla birlikte Xiaomi‘nin Amerikan mahkemelerinde hakkını araması ve davayı Amerikan Hükumetine karşı kazanması da emsal kararların alınabilmesi ile ilgili ciddi bir yasal sürecin de başlamasına sebep oldu.

Bakalım süreç nasıl sonlanacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.