WhatsApp Ekim 26, 2021 13:53

WhatsApp Bu Android ve iPhone Modellerinden Desteğini Kesiyor

Facebook'un bünyesinde yer alan WhatsApp, bugün yaptığı açıklama ile herkesi şok etti. Android ve iPhone kullanıcıları çok tepki gösterecek.
WhatsApp Bu Android ve iPhone Modellerinden Desteğini Kesiyor

Popüler uygulamalar dünya çapında milyarlarca kullanıcıya sahip olsa da zaman zaman eski modellerden desteklerini çekebiliyor. Bunlara şimdi de WhatsApp eklendi. Bugün WhatsApp’tan gelen açıklamaya göre ülkemizde oldukça fazla kullanıcısı olan Android ve iPhone modellerinden destek kesilecek. 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni politika ile Android 4.1 veya daha güncel bir Android sürümü yüklü Android telefonlar, iOS 10 veya daha güncel bir iOS sürümü yüklü iPhone’lar ve KaiOS 2.5.1 veya daha güncel bir KaiOS sürümü yüklü bazı telefonlar uygulamayı kullanabilecek.

Bu Galaxy S3 mini, Huawei Ascend G740, Sony Xperia Arc S ve HTC Desire 500 gibi popüler telefonlarda artık WhatsApp’ın çalışmayacağı anlamına geliyor. Bu karar oldukça yerinde görünüyor. Çünkü artık çok daha düşük kullanıcı sayısına sahip telefonlara destek sunmak firma için oldukça büyük bir yük.

Ayrıca eski işletim sistemlerinde bazı API‘lar bulunmuyor. Bu da WhatsApp’ın yenilik sunmasını zorlaştırıyor. Güvenlik konusunda da eski işletim sistemlerinde birçok açık bulunuyor. Facebook’un güvenliği artık riske atma şansı yok. Bu yüzden eski modellerden desteği kesmek en mantıklısı.

Aşağıdan WhatsApp’ın 1 Kasım 2021‘den itibaren kullanılmayacağı telefonların tam listesine ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Desteği

Samsung

Samsung Galaxy Trend Lite, Galaxy Trend II, Galaxy S2, Galaxy S3 mini, Galaxy Xcover 2, Galaxy Core ve Galaxy Ace 2

Huawei

Huawei Ascend G740, Ascend Mate, Ascend D Quad XL, Ascend D1 Quad XL, Ascend P1 S ve Ascend D2

Sony

Sony Xperia Miro, Sony Xperia Neo L ve Xperia Arc S

LG

LG Lucid 2, Optimus F7, Optimus F5, Optimus L3 II Dual, Optimus F5, Optimus L5, Optimus L5 II, Optimus L5 Dual, Optimus L3 II, Optimus L7, Optimus L7 II Dual, Optimus L7 II, Optimus F6, Enact, Optimus L4 II Dual, Optimus F3, Optimus L4 II, Optimus L2 II, Optimus Nitro HD ve 4X HD ve Optimus F3Q

ZTE

ZTE Grand S Flex, ZTE V956, Grand X Quad V987 ve Grand Memo

Diğer

Alcatel One Touch Evo 7, Archos 53 Platinum, HTC Desire 500, Caterpillar Cat B15, Wiko Cink Five, Wiko Darknight, Lenovo A820, UMi X2, Faea F1 ve THL W8

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.