Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 26, 2021 12:23

Tesla 1 Trilyon Doları Aşarak Rekor Kırdı

Tesla 1 trilyon doları aşarak tarihin en değerli otomobil markası olmayı başardı. Öte yandan elektrikli araçlara yatırımlar sürüyor.
Tesla 1 Trilyon Doları Aşarak Rekor Kırdı

Tesla 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk otomobil markası oldu. Tesla geçen haftanın sonunda üçüncü çeyreğe ilişkin mali raporunu yayınladı. Sadece bir gün sonra Tesla hisselerinin değeri 10 dolar artarak 900 dolarlık psikolojik sınırı geçerek tarihi bir rekor kırdı. Sonuç olarak Tesla’nın piyasa değeri 908 milyar doları aştı.

Bugün büyüme devam etti ve araç kiralama şirketi Hertz’den büyük bir sipariş alındığı öğrenildiğinde Tesla’nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştı.

Tesla

Araç kiralama şirketleri genellikle popüler olmayan ve indirimli araçlar satın aldıkları için, araba üreticileri anlaşmaya dair reklamalar yapmıyorlar. Ancak Tesla’nın dünya devi araç kiralama şirketi Hertz ile yaptığı büyük anlaşma büyük ses getirdi. Amerikan oto kiralama şirketi olan Hertz 2022’nin sonuna kadar Tesla’dan 100 bin elektrikli otomobil sipariş ettiğini duyurdu. Bu satın alım yatırımcılara elektrikli otomobillerin artık niş bir ürün olmadığını ve yakın gelecekte ana akım otomobil pazarına hükmedebileceğini gösterdi.

Öte yandan Tesla CEO’su Elon Musk, satışları yıllık ortalama %50 artırma ve nihayetinde yılda 20 milyona ulaşma hedefi belirlediklerini açıkladı. Bu, mevcut satış liderleri Volkswagen AG ve Toyota Motor’un iki katından fazla otomobil satışı anlamına geliyor.  Tesla’nın bu iddialı satış adetine ulaşıp ulaşmadığını göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.