Intel Ekim 26, 2021 19:52

Intel 14. Nesil Meteor Lake İşlemcileri ile Olağanüstü Güç Getirecek

Henüz 12. nesil işlemcilerini piyasaya sürmemişken Intel 14. nesil Meteor Lake işlemcilerinin prototiplerini geliştiriyor. İşte detayları.
Intel 14. Nesil Meteor Lake İşlemcileri ile Olağanüstü Güç Getirecek

Şirket bu haftanın başlarında Intel 14. nesil Meteor Lake işlemcilerinin tekli hesap biriminin güç sağlamada başarılı olduğunu bildirdi. Bu da Intel’in yeni nesil x86 mimarisinin ve işlemci ailesinin geliştirilmesinde başka bir kilometre taşını işaret ediyor.

CEO, Intel 14. Nesil Meteor Lake İşlemcilerin Olağanüstü Performansı Sunduğunu İletiyor

Meteor Lake, Intel’in 2023 yılında piyasaya sürmesi beklenen 14. Nesil Core işlemcisi. Çip Intel 4(7 nm) üretim süreci ile yenilikçi teknolojiyi kullanacak. Çipin tekli hesaplama biriminin testten başarıyla geçtiğini ve mevcut üretim planlarıyla hedefte olduğu söylendi. Piyasaya sürülmesine iki yıl varken gerçek hesaplama gücünü öğrenmemiz şirketin bu yeni çipte oldukça ciddi olduğunu gösteriyor.

Meteor Lake

Intel Meteor Lake çiplerinin de bir Cove çekirdek mimarisine dayanması bekleniyor. İşlemcilerin de 7 nm EUV işlem düğümüne dayanacağı da bildirildi. Bu çekirdek mimarisinin “Redwood Cove” olarak bilindiği de bilgilerde. TSMC’nin Redwood Cove tabanlı yongalar için yedek veya hatta kısmı bir tedarikçi olduğuna işaret eden referanslar da mevcut.

Meteor Lake masaüstü işlemci ailesinin, Alder Lake ve Raptor Lake işlemci tarafından kullanılacak olan soketin aynısı olan LGA 1700 soketinde desteği sürdürmesi bekleniyor. DDR5 bellek ve PCI Gen 5.0 desteği de bekleyebiliriz.

Şirket işlemci sektöründe yenilikler sağlamayı sürdürüyor ve yeni gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalın.

 

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.