Güncel Teknoloji Haberleri Ekim 25, 2021 13:53

Çentik Neden Var? Apple Cevaplıyor…

Apple'ın MacBook Pro modellerinde çentik kullanılmasının sebebi firma tarafından açıkladı. Bakalım çentiğe neden yer vermişler?
Çentik Neden Var? Apple Cevaplıyor…

Cupertinolu teknoloji devi iPhone X ile çentik kavramını hayatımıza kazandırmıştı. iPhone 13’te çentiği bir nebze küçülten Apple, geçtiğimiz günlerde herkesi şok eden bir olaya imza atmıştı. Apple M1 Max ve M1 Pro işlemcilere sahip yeni MacBook Pro modellerini tanıtan Apple, bu modellere de ilginç bir şekilde çentiğe yer vermişti. Şaşırtan bu kararın neden alındığı ise bugün firma tarafından açıklandı.

Mac Ürün Grubu Yöneticisi Shruti Haldea; çentiğin ekran çerçevesini yüzde 24 oranında incelttiğini belirtiyor. Heldea ayrıca bu çentiğin genel çerçeveyi ise yüzde 60 oranında inceltiğinin de altını çiziyor. Haldea’ya göre bu çentik genel kullanımda dezavantajdan çok avantaj sunuyor. Çentiğin olması kullanıcıların içerikleri tüketmesinde sorun yaratmıyor. Aksine daha geniş görüntüleme deneyimi vadediyor.

Kullanıcılar dilerlerse macOS Monterey güncellemesini yükledikten sonra uygulamaları tam ekranda kullanırken çentiği gizleyebilecek. Bu gizleme her uygulamaya otomatik olarak eklenecek. Yani geliştiricinin güncelleme yayınlamasına gerek yok. Çentiğin gizlenmesi sırasında genel deneyimde en ufak bir değişiklik olmayacak.

çentik

Apple Dünya Çapında Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Greg Joswiak ise Touch Bar sisteminin kaldırılması hakkında konuştu. Greg Joswiak; “Profesyonellerin bu fonksiyon tuşlarının tam boyutlu, dokunsal hissini sevdiğine şüphe yok, bu yüzden bu kararı aldık.” ifadesini kullandı. Yani artık Apple, kullanıcılar dinleyip şirket politikalarını bu doğrultuda değiştirmeye başladı diyebiliriz.

Jony Ive’dan sonra daha efektif tasarımlar sunan Apple, 2-3 yıl içerisinde daha kullanışlı ve kullanıcıların isteklerini tamamen karşılayan bir firma olma yolunda büyük başarılara imza atacak gibi görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.