AMD Ekim 25, 2021 20:53

AMD Zen 3 İşlemciler Seri Üretime Giriyor: Intel’e Yeni Bir Cevap!

AMD'nin uzun zamandır Alder Lake serisine yanıt vermesi bekleniyordu. Şirket nihayet AMD Zen 3 işlemcileriyle Intel ile rekabete giriyor.
AMD Zen 3 İşlemciler Seri Üretime Giriyor: Intel’e Yeni Bir Cevap!

3D V-Cache teknolojisi ile heyecanlandıran yeni AMD Zen 3 işlemciler gelecek ay seri üretime girecek. Bu hamle ile şirket, Intel’in Alder Lake işlemcilerine bir yanıt vermiş oldu. Sızıntı ayrıca B2 revizyonlu AMD Ryzen işlemcilerin 2021’in sonuna kadar perakende segmentinde sevk edileceğini ve satışa sunulacağını belirtiyor.

AMD Zen 3 İşlemciler, Intel Alder Lake ile Mücadele Edecek!

Şirket, 3D V-Cache’li Zen 3 mimarisine dayalı Ryzen işlemcilerinin 2022’nin ilk çeyreğinde AM4 platformuna geleceğini resmi olarak onayladı. Tweet’e göre, AMD’nin önümüzdeki ay bu yongaları seri üretime geçirmesi bekleniyor. Şubat 2022’ye kadar da bu işlemcilerin piyasaya sürülmesi görüşlerde.

3D-V Cache’li yongalara ek olarak, AMD’nin Zen 3 B2 revizyon işlemcilerinin bu yılın Aralık ayı sonuna kadar sevkiyatına başlaması bekleniyor. AMD’den Robert Hallock, B2 revizyonunun herhangi bir mimari değişiklik getirmediğini de açıkladı.

Hem Ryzen 3D V-Cache hem de B2 revizyon tabanlı Zen 3 işlemciler, Intel’in birkaç hafta içinde satışa çıkacak olan Alder Lake 12. Nesil masaüstü serisine karşı iyi bir rekabet sunacak.

Zen 3 işlemci serisinin beklenen özellikleri ise şu şekilde:

  • TSMC 7 nanometre teknolojisi
  • CCD başına 64 MB’a kadar yığınlanmış önbellek(L3 ise 96 MB)
  • AM4 tabanlı anakart platformları ile uyumluluk
  • Mevcut tüketici Ryzen işlemcileri ile aynı TDP değerleri

 

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.