Akıllı Telefon Ekim 24, 2021 15:52

Google Pixel 6 ve iPhone 13 Karşılaştırması: Büyük Rekabet!

İki şirketin ana telefonları Google Pixel 6 ve iPhone 13 artık piyasaya sürüldü ve karşılaştırmaya girmelerinin vakti geldi.
Google Pixel 6 ve iPhone 13 Karşılaştırması: Büyük Rekabet!

iPhone 13 ve Google Pixel 6 nihayet piyasada yerlerini aldılar. İki telefonda hızlı ve pürüzsüz şekilde çalışıyor. Pixel 6, performansta hoş bir sıçrama sağlaması gerekirken aynı zamanda yepyeni bir kamera sistemi, ayırt edici yeni bir tasarım ve Google Tensor çipi ile seriye revizyon getiriyor. iPhone 13 ise 12’nin tasarım stilini korurken A15 Bionic, yükseltilmiş kameralar ve Sinema Modu gibi yeni kamera özellikleri getiriyor. Peki Pixel 6 ve iPhone 13 doğrudan karşılaştırılınca nasıl bir farklar ortaya çıkacak gelin göz atalım.

Ekran ve Tasarım Karşılaştırması

iPhone 13, Pixel 6’ya göre daha kompakt bir şekilde geliyor. Pixel ise hem daha geniş hem de daha uzun bir cihaz. Pixel bu yıl itibariyle ana akım tasarımlardan vazgeçip kendine özgü bir tasarımla geldi. Arka kamera sistemleri tamamen farklı. Ön tarafta da iPhone’da belirli bir çentik tasarımı bulunurken Pixel’de delik kamera modülü ile geliyor.

Pixel 6

Bunun dışında, her ikisi de bu premium hissi ekleyen camdan yapıldı. Pixel, Corning Gorilla Glass Victus sertleştirilmiş cam kullanırken iPhone Seramik Kalkan kullanıyor.

Ekrana gelirsek Google’ın Pixel 6’sı 90Hz’e kadar çıkabilen yüksek yenileme hızlı bir ekran sunarken iPhone 13 aynı düzeyde yumuşak kaydırma sağlamayan geleneksel 60Hz ekrana sahip. Pixel’de gezinmek daha pürüzsüz olacaktır. Pixel, iPhone’daki OLED 6,1″ ekrana kıyasla daha büyük AMOLED 6,4″ ekranla geliyor. 1170 x 2532 piksel ve 460 PPI ile gelen iPhone 13, 1080 x 2400 piksel ve 411 PPI ekranlı Pixel 6’ya göre daha çok pixel oranı sunuyor. Bu da görüntü kalitesine etki ediyor. Pixel, Always-on ekran özelliğini de kapsıyor.

Pixel 6

iPhone 13’te SL 3D Face ID sistemi bulunurken, Pixel 6 ekran altı parmak izi teknolojisi ile geliyor. Pixel 6 güvenlik konusunda daha cezbedici.

Donanım ve Yazılım Karşılaştırması

Yıllardır Qualcomm Snapdragon işlemcilerine güvenen Pixel 6, bu geleneği kıran ve kod adı “Tensor” olan Google’ın ilk mobil çipini benimseyen ilk telefon oldu.

Yukarıdaki işlemci testinde de görebileceğiniz, Tensor’un performansı en son iPhone 13’te bulunan Apple A15 ve hatta en yeni Snapdragon 888 işlemci ile aynı sevide değil ve Tensor performansta iPhone’a göre geride kalıyor. Tensor çipi şu anda orta seviye çiplerden daha iyi performans gösteriyor ancak Google’ın burada odak noktası yapay zeka ve makine öğrenimi yetenekleri oldu.

Pixel 6 ayrıca iPhone 13’teki 4 GB RAM’ın yarısına kıyasla 8 GB RAM ile birlikte geliyor, bu nedenle Pixel teorik olarak daha sorunsuz çoklu görev için arka planda çalışan daha fazla uygulamaya sahip olabilir.

Depolamaya gelirsek 128 ve 256 GB seçenekleri sunan Pixel, 128’den 512 GB’ya kadar seçenekler sunan iPhone’a göre geride.

İki telefonda da 5G desteği mevcut. Ek olarak her iki telefon da IP68 su koruması mevcut. Android 12 ile kutudan çıkan Pixel 6 stabilizasyon olarak iOS 15’e sahip iPhone 13’e göre geride kalabilir.

Kamera ve Pil Karşılaştırması

Pixel 6 ve iPhone 13’ün her ikisi de çift arka kameraya sahiptir. Her iki telefon da özel bir telefoto lense sahip değil. Bu da Pro versiyonlarına göre daha kötü zoom kalitesi elde ettiğimiz anlamına gelir. Pixel 6 ana kamerası f/1.9 diyafram açıklığına sahip 50 Megapiksel sensör  ve ultra geniş kamerası 12 Megapiksel sensörden oluşan çift kamera sistemine sahip.

iPhone 13 ise f/1.6 diyafram açıklığı sunan 12 Megapiksel sensörlü ana kamera ve 12 Megapiksel ultra geniş kamera sensörlü çift kamera sistemi ile geliyor.

iPhone 13, kayıt yaparken arka planı gerçek zamanlı olarak bulanıklaştıran video için Sinematik Mod ile birlikte geliyor ve bu özellik oldukça cezbedici.

Selfie kamerasında 12 Megapiksel geniş açılı kamerası ile iPhone, 8 Megapiksel sensöre sahip Pixel’e göre daha iyi.

Batarya konusuna gelirsek iPhone 13, 23W hızlı şarj destekli 3.240 mAh pile sahipken, Pixel 6 4.614 mAh’lık 30W hızlı şarj destekli pil ile kutudan çıkıyor. Pixel, daha büyük kapasiteli olabilir ancak A15 çipi ile verimlilik konusunda iPhone daha önde.

 

 

 

 

 

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.